13.6.2022

Evropská centrální banka (ECB) na svém čtvrtečním zasedání Rady guvernérů ECB, které uskutečnilo dne 9.6.2022 ve Frankfurtu nad Mohanem na tiskové konferenci po jeho skončení oznámila, že aktuálně ponechává úrokové sazby beze změny nicméně na svém červencovém zasedání již zvýší sazby o 25 bazických bodů a v září letošního roku 2022 bude v tomto zvyšování úrokových sazeb pokračovat. Reakce devizového trhu ve vztahu k jednotné evropské měně euro (EUR) zprvu v závěru minulého týdne nebyla téměř žádná neboť toto rozhodnutí bylo již předem analytiky očekáváno, avšak vlivem silného posílení amerického dolaru (USD) v začátku nového 24.týdne roku 2022 euro oslabilo.

Aktuálně se tak jednotná evropská měna euro (EUR) vůči americkému dolaru (USD) v průběhu pondělního evropského rána dne 13.6.2022, zhruba v čase 7:48 CET obchodovala ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,049 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,257 % kurzu vůči USD. Tohoto vzájemného směnného kurzu měnového páru EUR/USD bylo dosaženo za situace, kdy postavení amerického dolaru v rámci mezinárodního forexového trhu, měřené dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) bylo ve výši bodové hodnoty na stavu 104.47 USD bodů s dosavadním denním růstrem o + 0,31 % bodové hodnoty. V uváděném dni a čase euro o něco méně oslabilo vůči britské libře (GBP), když se tento měnový pár EUR/GBP obchodoval na devizovém trhu ve vzájemném směnném kurzu ve výši 0,853 GBP za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,047 % kurzu vůči GBP. Česká koruna vůči jednotné evropské měně v návaznosti na předchozí intervence centrálních bankéřů ČNB si ponechala přibližně stejný kurz vůči euru a obchodovala se v rozmezí od 24,6712 do 24,7244 CZK za EUR s mírným posílením EUR o + 0,01 % kurzu vůči CZK.

Evropská centrální banka na tomto svém zasedání výrazně zvýšila projekci inflace, když v rámci tiskové konference představitelé ECB přiznali, že stávající vžše inflace je výzvou pro všechny a dokonce ve střednědobém horizontu je méně pravděpodobné, aby se hodnoty inflace vrátili ke svému inflačnímu cíly ve výši dvou procent. V květnu letošního roku 2022 inflace opět výrazně vzrostla, a to především v důsledku prudce rostoucích cen energií a potravin, včetně dopadů války. Inflační tlaky se však rozšířily a zesílily, přičemž ceny mnoha zboží a služeb výrazně vzrostly. Zaměstnanci Eurosystému výrazně upravili své projekce základní inflace směrem nahoru. Tyto projekce naznačují, že inflace zůstane nějakou dobu nežádoucím způsobem zvýšená. Očekává se však, že zmírnění nákladů na energii, zmírnění přerušení dodávek souvisejících s pandemií a normalizace měnové politiky povedou k poklesu inflace. Nové projekce pracovníků ECB tak předpokládají roční inflaci na úrovni 6,8 % v roce 2022, následně se očekává pokles na 3,5 % v roce 2023 a až v roce 2024 by měla inflace dosáhnout objemu ve výši  2,1 % procento, vyplynulo se sdělení ECB.

Rada guvernérů rozhodla o ukončení čistých nákupů aktiv v rámci svého programu nákupu aktiv (APP) k 1. červenci 2022 a také pečlivě přezkoumala podmínky, které by podle jejích výhledových pokynů měly být splněny, než začne zvyšovat základní úrokové sazby ECB. Na základě tohoto hodnocení dospěla Rada guvernérů k závěru, že tyto podmínky jsou splněny. V souladu s tím a v souladu se sledem politik Rady guvernérů hodlá Rada guvernérů na svém červencovém měnověpolitickém zasedání zvýšit klíčové úrokové sazby ECB o 25 bazických bodů. Pokud jde o další vývoj, Rada guvernérů očekává, že v září letošního roku 2022 opět zvýší základní úrokové sazby ECB. Po září roku 2022 Rada guvernérů na základě svého aktuálního hodnocení očekává, že bude vhodné postupné, ale trvalé zvyšování úrokových sazeb. V souladu se závazkem Rady guvernérů dosáhnout 2% střednědobého cíle bude tempo, jakým Rada guvernérů přizpůsobuje svou měnovou politiku, záviset na nových údajích a na tom, jak hodnotí střednědobý vývoj inflace.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací