16.1.2024

Švýcarský Davos-Klosters hostí již druhým dnem od pondělí 15.1.2024 tradiční výroční zasedání Světového ekonomického fóra, které potrvá do pátku 19.ledna 2024. Letošními tématy tohoto zasedání mimo jiná jsou především obchodní případy rasové rovnosti, konflikt na Ukrajině, udržitelná globální budoucnost, otázky klimatu, energetické dostupnosti a bezpečnosti a v neposlední řadě otázky spojené se světem kryptoměn. Tohoto setkání se tak jako obvykle účastní ekonomové, bankéři, obchodníci spolu s politickými vůdci pod ústředním letošním tématem : „Rebuilding Trust - Obnova důvěry“.

WFE - World Economic Forum (Světové ekonomické fórum) se již při svém ustanovení v roce 1971 zavázalo ke zlepšení stavu světa na základě spolupráce mezinárodních organizací jak veřejného tak soukromého sektoru včetně jejich vzájemného propojení aktivní spolupráce. Tato organizace je nezávislá a nestranná a uvádí ve svých dokumentech včetně zakladatelské listiny a svých Stanov, že se snaží prokázat úsilí zachování a zlepšení ekonomických podmínek na všech úrovních života na zemi včetně prosazení zájmů celosvětového podnikání aniž by to mělo mít podstatný vliv na zachování standartu života veřejné správy. Tímto je předně myšleno to, že případná účast politických špiček světa je k ničemu nezavazuje nýbrž tímto pouze dokládají svoji vůli a snahu o spojení všech oblastí života, které ovlivňují ekonomický růst světa.

Toto setkání účastníků WFE na začátku letošního roku 2024 tak probíhá za situace stále silnějšího globálního geopolitického napětí jak v přetrvávajícím sporu Ruské federace a Ukrajiny tak i válka Palestiny a Izraele v pásmu Gazy spolu s útoky ze strany jemenských povstalců na lodě v Rudém moři. Tyto všechny skutečnosti spolu s dalšími ekonomickými a hospodářskými faktory dotváří situaci na mezinárodním devizovém trhu. Aktuálně se tak v průběhu úterního evropského poledne dne 16.ledna letošního roku 2024, zhruba v čase 11:43 CET pohybovala směnná hodnota amerického dolaru (USD), coby světová rezervní měna na bodovém stavu ve výši 103,23 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,81 % bodové hodnoty dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn.

V rámci setkání WEF 2024 tak jako obvykle v minulosti vystoupí přední osobnosti světové ekonomiky, od výkonné ředitelky Mezinárodního měnového fondu Kristaliny Georgievové přes prezidenta Světové banky Ajaye S. Bangu a generálního ředitele Světové obchodní organizace Ngozi Okonjo-Iweala. Stejně tak budou v Davosu přítomni šéfové mezinárodních orgánů a skupin občanské společnosti, včetně Antónia Guterrese z OSN, Jense Stoltenberga z NATO, Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse ze Světové zdravotnické organizace a Tirany Hassana z Human Rights Watch. Zasedání v Davosu se také účastní přední světový političtí vůdci jako například letos francouzský prezident Emmanuel Macron, reprezentantem světové velmoci Spojených států amerických na zasedání WEF v Davosu bude v letošním roce 2024 ministr zahraničí USA pan Antony Blinken.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací