8.6.2023

 

Finanční a ekonomičtí zpravodajové v tomto 23.týdnu letošního roku 2023 informovali, že dle vyjádření centrální banky České republiky ČNB (České národní banky) v průběhu měsíce dubna roku 2023 neprováděla ČNB žádné intervence vůči české koruně (CZK), nebo-li ČNB neuzavřela na devizovém trhu na podporu směnného kurzu CZK žádné spotové operace a poslední takové operace probíhaly naposledy v říjnu loňského roku 2022, uvádí ve svém sdělení Česká národní banka. Na základě tohoto pak vyplývá, že stávající průběh směnné hodnoty CZK od začátku letošního roku 2023 je v trendu volného trhu, uvádějí analytici makléřských společností.

Momentálně se tak česká koruna (CZK) vůči jednotné evropské měně euro (EUR) v průběhu začátku čtvrtečního evropského dopoledne 8.června letošního roku 2023, zhruba v čase 8:35 CET obchodovala na devizovém trhu v rámci forexových operací na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši rozpětí od 23,6156 do 23,6564 CZK za EUR s dosavadním denním posílením CZK o + 0,01 % kurzu vůči EUR. Směnná hodnota české koruny (CZK) vůči americkému dolaru (USD) pak v uváděném dni a čase také vzrostla a to o něco výrazněji než vůči EUR, ve vzájemném směnném kurzu v rozpětí od 22,0500 do 22,0820 CZK za USD s dosavadním denním posílením CZK o + 0,13 % kurzu vůči USD. Těchto vzájemných směnných kurzů bylo dosaženo za situace, kdy se v rámci forexového trhu obchodoval globální měnový pár EUR/USD v kurzu 1,071 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,11 % kurzu vůči USD.

ČNB (Česká národní banka) tak dle svého sdělení v letošním roce do dubna roku 2023 žádná intervenční opatření ve vztahu ke kurzu české koruny (CZK) neprováděla, avšak v loňském roce v časovém úseku od května do října loňského roku 2022 byly tyto intervenční nákupy ve relativně vysokém objemu. Za toto zmiňované období tak ČNB na obranu koruny proti oslabování vydala v součtu 25,6 miliardy eur, což odpovídá 15,9 procenta celkových devizových rezerv z jejich maxima v dubnu 2022. Na konci letošního května roku 2023 stav rezerv dosáhl výše zhruba 3,03 bilionu CZK. Samotný objem případných intervencí na podporu koruny za květen letošního roku 2023 bude zveřejněn až za měsíc. Vzhledem k předběžným datům tak analytici makléřských společností v napojení na finanční stratégy devizového trhu usuzuje, že  centrální banka ČNB ani v květnu letošního roku 2023 neintervenovala vůči CZK.

Ekonomové a ostatní finanční odborníci tak uvádějí, že přestože silná CZK pomáhá tlumit dovážené inflační tlaky, tak její posílení za poslední rok na plnou kompenzaci růstu zahraničních cen nestačilo. V meziročním srovnání je česká koruna oproti euru aktuálně silnější o zhruba pět procent. Když se však podíváme na spotřebitelské ceny v eurozóně, tak ty byly v květnu meziročně vyšší v průměru o 6,1 procenta, a to jen díky rychlému poklesu v posledních měsících. Loni na podzim ještě inflace v eurozóně převyšovala deset procent, sdělují finanční experti.  Posilující trend koruny se podle nás dočasně vyčerpal. Nadále očekáváme, že vzhledem ke slabé domácí ekonomické aktivitě v prvním čtvrtletí letošního roku i posledním datům z evropského průmyslu, výraznému poklesu úrokového diferenciálu a předchozímu nadměrnému posílení v reálném vyjádření by koruna mohla k euru v ročním horizontu lehce oslabit ke 23,8 CZK/EUR, uvádějí finanční analytici. Zároveň se zdá nepravděpodobné, že by na těchto hladinách proti případným tlakům na její oslabení centrální banka intervenovala, dodávají tito finanční odborníci

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací