31.5.2022

Tento současný stav, kdy ceny elektrické energie, plynu a pohonných hmot neustále zvyšují svoji cenu tak nenávratně vytahuje z peněženek obyvatel čím dál tím více peněz, přičemž příjmová část rodinných rozpočtů se oproti tomuto výrazněji nezvýšila. Podle ekonomů a finančních stratégů tento stav je velmi úzce spjat s vývojem inflace, která zejména díky vysokým cenám energií a pohonných hmot se dostala do značně vysoké úrovně. Aktuálně podle posledních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) dosáhla inflace v ČR již výše 14,2 % jako porovnání spotřebitelských cen mezi měsíci duben roku 2021 a dubnem letošního roku 2022 s tím, že analytici a finanční stratégové očekávají pokračující růst míry inflace. Nicméně celkové porovnání průměrné roční inflace jako nárůstu spotřebitelských cen za posledních plných 12 měsíců k dubnu letošního roku 2022 je ve výši 7,00 procent. V střednědobém časovém výhledu by se inflace v ČR  podle prognózy České národní banky (ČNB) měla v průběhu příštího roku 2023 snižovat.

Česká koruna (CZK) jako národní měna České republiky, jejichž směnný kurz vůči ostatním měnám je do jisté míry ovlivněn svými obchodními a geopolitickými vazbami na jednotnou evropskou měnu euro (EUR) je vystavena tlakům devizového trhu, kdy směnná hodnota CZK klesá. Ve snaze zabránit příliš prudkému propadu směnné hodnoty CZK tak již začátkrm měsíce května letošního roku 2022 zahájila centrální banka ČR ČNB intervence devizového trhu ve snaze posílit směnnou hodnotu CZK. Aktuálně se tak česká koruna (CZK) vůči euru (EUR) v průběhu úterního evropského rána dne 31.5.2022, zhruba v čase 6:58 CET obchodovala ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě rozpoětí ve výši od 24,6856 do 24,7634 CZK za EUR s dosavadním denním oslabením CZK o – 0,05 % kurzu vůči EUR. Tento uváděný směnný kurz měnového páru EUR/CZK jako současný poměr směnné hodnotu CZK však neodpovídá volnému tržnímu kurzu jako tak zvaně volně plovoucího neboť je pozitivně pro CZK ovlivněn. Někteří ekonomové a finanční analytici v této věci uvádějí, že reálný směnný kurz by spíše odpovídal kurzu před 10 – 15 lety ve výši rozmezí 28 – 32 CZK za EUR.

V uváděném dni a čase, kdy z části intervence ČNB byly mírnější se česká koruna více propadla vůči americkému dolaru (USD) a tento měnový pár USD/CZK se tak na devizovém trhu v rámci forexových operací obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši rozpětí od 22,9740 do 23,0400 CZK za USD s dosavadním denním oslabením CZK o – 0,36 % kurzu vůči USD. Tohoto vzájemného směnného kurzu bylo dosaženo za situace, kdy se globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) na Forex trhu obchodoval ve vzájemném rozpětí  směnného kurzu na hodnotě ve výši od 1,0744 do 1,0745 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,32 % kurzu vůči USD. Na vývoj kurzu CZK a české ekonomiky pak finanční stratégové upozorňují ba přímo varují před možným vznikem stagflace, což by znamenalo další skokové zvyšování cen a tím pokračující růst inflace, avšak za situace snížení příjmů a následnému růstu vysoké nezaměstnanosti v zemi. Za této situace pak tito odborníci spíše doporučují včasný přechod české koruny (CZK) na jednotnou evropskou měnu euro (EUR), kdy by se ČR stala součástí eurozóny.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací