14.3.2023

Finanční krach jedné z velkých bank v USA a to SVB (Silicon Valley Bank) a následně dvou menších bank ve Spojených státech, které rovněž podporovali technologické společnosti a start-up podnikání v této oblasti a paradoxně jejich významnou část portfolia tvořil majetek v kryptoměnách, aktuálně způsobilo výrazný nárůst směnné hodnoty virtuálních měn na finančním trhu digitálních měn. Zejména pak silný nárůst ve značném dynamickém tempu zaznamenala nejrozšířenější kryptoměna a to Bitcoin (BTC), vedle kryptoměn díky této obavě z bankovní krize vzrostla též cena zlata již nad hranici 1.900 USD za trojskou unci.

V současnosti se tak v průběhu úterního evropského rána dne 14.března letošního roku 2023, zhruba v čase 7:24 CET pohybovala směnná hodnota kryptoměny Bitcoin (BTC) vůči americkému dolaru (USD) v rámci obchodů tržiště kryptoměn Coinbase na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 24.517,25 USD za BTC s dosavadním denním růstem BTC o + 0,62 % kurzu vůči USD. V uváděném dni a čase rovněž posilovalo i investiční zlato a na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) a to v rámci denních obchodů o + 0,05 % své ceny na hodnotu ve výši 1,917.50 USD za trojskou unci. Těchto směnných kurzů a komoditních hodnot bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) posílila v rámci dosavadního průběhu obchodního dne o + 0,26 % na bodový stav ve výši 103,86 USD bodů. Podle analytiků makléřských společností ve shodě s finančními stratégy tak lze zkonstatovat, že v tomto případě tak zvané inverzní pravidlo pod tíhou obav investorů a obchodníků finančního trhu a zejména pak rizikového kapitálu z možné další globální finanční krize nezafungovalo.

Bitcoin (BTC) je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná tato krypto měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Bitcoin (BTC) je jediným aktivem, které úspěšně kompenzuje globální tiskovou stranu světových centrální bank, uvádějí analytici makléřských společností zabývající se obchod s virtuálními měnami.

Díky speciální databázi, která uchovává neustále rostoucí počet záznamů je tato technologie, nazývána blockchain, která slouží jako účetní kniha Bitcoinu. Online databáze je chráněna jak proti neoprávněnému zásahu z vnější strany, tak i ze strany samotných uživatelů. Konečné množství Bitcoinů je předem známo a jejich uvolňování do oběhu je definováno v jeho zdrojovém kódu. Unikátní vlastností Bitcoinu je jeho úplná decentralizace. Je navržen tak, aby nikdo, ani jeho autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl tuto měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci.  Bitcoin je zcela nezávislý na tradičních měnách, není krytý zlatem ani jinými komoditami, ale podobně jako u jiných běžných měn je jeho hodnota závislá na důvěře, že s ním bude možné v budoucnu zaplatit stejně jako dnes. Hodnota Bitcoinu vychází čistě z nabídky a poptávky na trhu, v krátkodobých úsecích se kurz vyznačuje prudkým kolísáním.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací