10.1.2024

Na samém začátku středečního obchodního dne 10.ledna letošního roku 2024 se zvýšily ceny ropy a prodloužily tak růst z předchozího dne, a to poté, co průmyslová data ukázala, že zásoby ropy ve Spojených státech amerických (USA) za minulý týden klesly více, než se očekávalo. Podle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy komoditního trhu tento pokles zásob ropy, který sice byl větší, než se očekávalo, tak přesto limitoval zisky investorů, obchodníků a ostatních účastníků komoditního trhu obchodujících s ropou.

 

 

V průběhu středečního evropského rána dne 10.ledna letošního roku 2024, zhruba v čase 8:15 CET se lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) obchodovala na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantilr Exchange) na hodnotě ve výši 72,52 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,39 % své předchozí ceny. Tato současná cena tak dle dat technické analýzy představuje celkový roční mírný pokles o – 0,65 % své ceny za posledních 52 týdnů, avšak cena ropy WTI se od začátku letošního roku 2024 zvýšila o + 1,68 % své ceny v porovnání s cenou na konci loňského roku 2023. Evropský protějšek ropy WTI a to severomořská ropa Brent se v uvedeném dni a čase obchodovala na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) na hodnotě ve výši 77,85 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,34 % své ceny. Podle dat technické analýzy tato současná cena je tak v ročním porovnání vyšší pouze o + 0,56 % své ceny za posledních 52 týdnů. Cena ropy Brent se od začátku letošního roku 2024 zvýšila o rovné jedno procento.

Současných cen ropy na světovém komoditním trhu bylo dosaženo za situace, kdy americký dolar (USD, coby hlavní komoditní měna vykazovala dle dolarového indexu (DXY) mírný pokles své směnné hodnoty vůči ostatním měnám. V uváděném dni a čase byla hodnota dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn ve výši 102,54 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,03 % své bodové hodnoty. Ve středu dne 10.ledna letošního roku v uvedeném čase se tak globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD), coby hlavní měny světového komoditního trhu obchodoval v rámci forexových operací devizového trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,094 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,05 % kurzu vůči USD. Právě pokles směnné hodnoty USD má dle tak zvaného inverzního pravidla většinou vliv zejména na růst ceny ropy, ale i drahých kovů a obzvláště pak cen investičního zlata.

Data ukázala, že zásoby ropy v USA podle zdrojů z trhu s odkazem na údaje American Petroleum Institute z úterý dne 9.1.2024 klesly v týdnu, který skončil 5. ledna, o 5,2 milionu barelů. Přitom dle odhadů analytiků makléřských společností a finančních stratégů obchodování s ropou se očekával nárůst zásob ropy o 700 000 barelů, což uváděla i ve svém průzkumu agentura  Reuters. „Včera jsme byli svědky korekce, protože trh počátkem týdne příliš klesl a pokles zásob ropy v USA poskytl podporu,“ řekl Yuki Takashima, ekonom z Nomura Securities. „Pozornost investorů je zpět na globální rovnováze nabídky a poptávky,“ řekl tento ekonom s tím, že čekají na týdenní data amerického úřadu pro energetické informace neboli EIA, která mají být zveřejněna později dnes 10.1.2024 v 10.30 místního času východního pobřeží USA, a dále pak analytici z Nomury vyčkávají na měsíční zprávu o poptávce a nabídce ropy od International Energy. Investoři také hledají vodítka k tomu, kdy může centrální banka Spojených států Federální rezervní systém (FED) začít snižovat úrokové sazby. Předpoklad, že by americká centrální banka mohla začít snižovat sazby hned v březnu, se snížil. Na základě toho pak analytici predikují, že vyjma geopolitických hledisek samotná monetární politika USA ve vazbě na americký dolar (USD) nebude mít nyní výrazný vliv na růst cen ropy na světovém komoditním trhu.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací