6.12.2023

Obchodování v polovině 49.týdne roku 2023 je ve stavu dalšího poklesu cen ropy na světovém komoditním trhu, uvádějí ekonomičtí zpravodajci. Analytici makléřských společností a finanční stratégové obchodu s ropou k tomu dodávají, že tento to současný stav je proto, protože komoditní trhy nadále pochybují o dopadu škrtů produkce surové ropy ze strany OPEC+ a tak převažuje investorský sentiment obav ze zhoršujícího se výhledu poptávky po ropě v Číně jako největšího importéra ropy. Na základě těchto skutečností spolu s dalšími faktory vývoje pak ceny ropy poklesly pod cenovou hranici 80 USD za barel.

 

 

V současném průběhu evropského středečního rána, což odpovídá času závěrečného obchodování na asijských trzích dne 6.prosince letošního roku 2023, zhruba v čase 8:03 CET se cena lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) pohybovala na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) na hodnotě ve výši 72,27 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,07 % ceny. Tato současná cena tak dle dat technické analýzy představuje celkový roční pokles o –4,91 % své ceny za posledních 52 týdnů. Cena ropy WTI od začátku letošního roku 2023 vykázala dle těchto dat pokles o – 5,79 % ceny v porovnání s hodnotou na konci roku 2022. Evropský protějšek ropě WTI a to severomořská ropa Brent se v uvedeném dni a čase obchodovala v rámci komoditního trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) na hodnotě ve výši 77,35 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,19 % své ceny. Tato aktuální cena severomořské ropy Brent dle dat technické analýzy tak představuje celkovou roční ztrátu ve výši – 3,57 % za posledních 52 týdnů.

Od začátku letošního roku 2023 ropa Brent vykázala pokles o – 4,77 % své ceny v porovnání s cenou v závěru loňského roku 2022. Těchto aktuálních cen ropy během evropského středečního rána dne 6.12.2023 bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD), coby hlavní měna komoditních trhů dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) mírněji oslabovala. V uvedeném dni a čase byl bodový stav tohoto indexu DXY, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn, na bodovém stavu ve výši 103,98 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,07 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. Tak zvaný globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) se ovšem i tak pohyboval v obchodním trendu býčího trhu pro USD a měna EUR vykazovala pokles. Tento měnový pár EUR/USD se v rámci forexových operací devizového trhu obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,079 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,093 % kurzu vůči USD.

Snížení těžby surové ropy o zhruba 2,2 milionu barelů denně jako tak zvaně dobrovolné v prvním čtvrtletí příštího roku 2024 ze strany Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a spojenců, jako je Rusko (OPEC+) nepodpořilo sentiment trhu kvůli skepsi ohledně toho, zda snížení by byla provedena v plném rozsahu. Tyto plánované škrty těžby surové ropy zahrnují prodloužení saúdskoarabských a dobrovolných ruských škrtů ve výši 1,3 milionu barelů denně, uvádějí ekonomičtí zpravodajové. Komentáře ruského vicepremiéra pana Alexandra Novaka, že OPEC+ je „připraven přijmout další opatření k odstranění spekulací a volatility“, sentiment trhu významně neovlivnily. Ruský prezident pan Vladimir Putin se chystá ve středu dne 6.12.2023 navštívit klíčové členy OPEC Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty, kde se mimo jiné budou projednávat záležitosti ohledně spolupráce na trhu s ropou. Medvědí nálada byla také poháněna obavami o ekonomické zdraví Číny. Ratingová agentura Moody’s v úterý snížila výhled čínského ratingu A1 ze stabilního na negativní s odkazem na „zvýšená rizika související se strukturálně a trvale nižším střednědobým ekonomickým růstem a pokračující zmenšování sektoru nemovitostí“. Z tohoto pak analytici a finanční stratégové usuzují, že v krátkodobém investičním horizontu tak nepředpokládají výraznější růst cen ropy na světovém komoditním trhu.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací