2.6.2023

Vývoj obchodu se zlatem zaznamenal odražení od dna ceny zlata a  světové komoditní trhy tak zaznamenaly cenový růst investičního zlata. V úplném začátku tohoto 22.týdne letošního roku a to během pondělí dne 29.5.2023 se cena zlata pohybovala na hodnotě ve výši 1.944,30 USD za trojskou unci a nyní se blíží opět k cenové hranici 2.000 USD za trojskou unci. Analytici k tomuto uvádějí, že pozitivní sentiment investorů s ohledem na dosažení dohody o dluhovém stropu USA již pomalu odeznívá a začínají se projevovat negativní důsledky silného amerického dolaru (USD).

 

 

 

V současnosti se tak aktuálně v průběhu pátečního evropského rána dne 2.června letošního roku 2023, zhruba v čase 6:55 CET pohybovala cena investičního zlata v rámci komoditního trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) na hodnotě ve výši 1.997,30 USD za trojskou unci s dosavadním denním růstem o + 0,09 % své ceny. Stávající cena zlata i přes svůj předchozí pokles tak podle dat technické analýzy představuje celkový růst o + 6,34 % své ceny od začátku letošního roku 2023. V ročním porovnání pak cena zlata udržuje kladné hodnoty svého růstu, kdy její cena posílila o + 3,63 procenta za posledních 52 týdnů. Nicméně provázanost a přímá spojitost ceny zlata se směnnou hodnotou amerického dolaru (USD), coby hlavní světové komoditní měny, podle tak zvaného inverzního pravidla je zcela zjevné, uvádějí ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy komoditního trhu.

Současné ceny zlata tak bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) se pohybovala na bodové hodnotě ve výši 103,52 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,04 % bodového stavu dle tohoto indexu. V uváděném dni a čase se tak globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) pohyboval v rámci forexových operací devizového trhu na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 1,076 USD za EUR s dosavadně vyrovnaným denním pohybem kurzu obou měn tohoto měnového páru EUR/USD. Směnná hodnota amerického dolaru (USD) tak polevila ze svých  10-ti týdenních maxim, což zlevnilo zlato pro držitele jiných měn, tak zvaně pro investory z mimo dolarové zóny. Mezitím ovšem poklesly výnosy referenčních 10-ti letých US státních dluhopisů, které tak dosáhly týdenního minima a v uváděném dni a čase se výnos z tohoto dluhopisu pohybuje ve výši 3,616 % ročně.

Na základě těchto parametrů je tak zcela zjevné, že současná cena zlata v ročním porovnání tak překonala výnos tohoto 10-ti letého US státního dluhopisu, který je mezi finančními odborníky považován za hlavní indikátor pro porovnávání investičních nástrojů finančního trhu. Spolu s těmito pozitivními prvky „můžete také vidět, jak někteří správci fondů na konci měsíce srovnávají pozice, vybírají zisky ze svých krátkých pozic a nakupují zpět“, řekl Jim Wyckoff, senior analytik Kitco Metals. “V blízké budoucnosti se ceny zlata budou obchodovat do strany, aby klesaly, dokud neuvidíme nový katalyzátor.”, dodal tento odborník. Zatímco dřívější obavy z dohody o americkém dluhu podporovaly ceny, přehodnocení trajektorie zvyšování sazeb Federálního rezervního systému udržovalo zlato pod tlakem, řekl šéf komoditní strategie Saxo Bank Ole Hansen. Zlato s nulovým výnosem má tendenci ztrácet přitažlivost v prostředí s vysokými úrokovými sazbami. Obchodníci nyní vidí, že centrální banka USA Federal Reserve System (FED) pravděpodobně zvýší sazby již tento měsíc, než aby je nechal beze změny, přičemž dluhová dohoda zmírnila některá ekonomická rizika, která mohla držet centrální banku stranou.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací