13.9.2023

Současná směnná hodnota amerického dolaru (USD) udržuje cenu investičního zlata pod hranicí 2.000 USD za trojskou unci a ta pak sklouzává ke své spodní cenové hranici podpory okolo 1.900 USD za trojskou unci. Cena investičního zlata tak zaznamenala svůj výraznější  pokles již během včerejšího úterního dne 12.9.2023 a nyní během dosavadního průběhu středečního obchodního dne 13.9.2023 udržuje cena investičního zlata obchodní trend v poklesu. Současný investorský sentiment je tak zaměřen na obchodní trend posilující směnné hodnoty USD s ohledem na očekávaný reporting dat Indexu spotřebitelských cen (CPI) v USA.

 

 

Aktuálně v průběhu středečního evropského poledne dne 13.září letošního roku 2023, zhruba v čase 12:21 CET se investiční zlato obchodovalo na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) na hodnotě ve výši 1.933,30 USD za trojskou unci s dosavadním denním poklesem o – 0,09 % své předchozí ceny. Současná cena investičního zlata v porovnání dle dat technické analýzy představuje roční nárůst o + 8,35 % své ceny za posledních 52 týdnů, z čehož o + 1,19 % vzrostla cena investičního zlata od začátku letošního roku 2023. Aktuální ceny zlata bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota USD dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) se pohybovala ve výši svého bodového stavu na hodnotě 104,77 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,06 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn.

Dolarový index DXY (US Dollar Currency Index), který zdražil investiční zlato pro držitele ostatních měn, tak zvaně z mimo dolarové zóny a získal  tak o + 0,3 % více bodů dle tohorto indexu, a to před údaji indexu spotřebitelských cen (CPI – Consumer Price Index) v USA, které mají být zveřejněny ve středu 13.9.2023 již v 14:30 CET, což by mohlo ovlivnit rozhodnutí centrálních bankéřů Spojených států z Federálního rezervního systému (FED)o úrokových sazbách. „Lidé odcházejí z trhu a čekají, jak vyjdou data, a možná nakoupí zlato za nižší cenu, protože stále existuje (nějaký) bezpečný nákup zlata,“ řekl Bob Haberkorn, hlavní tržní stratég společnosti RJO Futures. Celková inflace v USA podle průzkumu agentury Reuters v srpnu vzrostla o 0,6 % oproti 0,2% nárůstu v předchozím měsíci. Celkový pohled Američanů na inflaci se však v srpnu letošního roku 2023 jen málo změnil, informoval již v pondělí 11.9.2023 ve své zprávě newyorský Federal Reserve System (FED).

Vyšší úrokové sazby otupují lesk nevýnosných drahých kovů, obchodníci sázejí na zhruba 47% šanci na zvýšení v listopadu letošního roku 2023 po široce očekávané pauze ze strany FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve System) a to již příští týden, kdy bude probíhat zářijové zasedání centrálních bankéřů USA “Pokud by se údaje o inflaci pohybovaly nad tržními prognózami, ceny zlata pravděpodobně budou devalvovat, protože očekávání kolem rozhodnutí FOMC FED porostou a mají prostor pro zvýšení úrokových sazeb ještě letos.”, řekl to hlavní výzkumný analytik FXTM pan Lukman Otunuga. Obchodníci, investoři a ostatní účastníci finančních trhů také očekávají rozhodnutí ECB o sazbách, které se uskuteční ve čtvrtek dne 14.9.2023. V této věci pak  forwardy ECB pro krátkodobou úrokovou sazbu (ESTR) v eurech se dle průzkumu cení o něco více a je zde vyšší než 50% šance na další zvýšení úrokových sazeb a to již v tomto týdnu, uvádějí ekonomičtí zpravodajové v napojení na finanční stratégy.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací