28.11.2023

Evropského úterního rána dne 28.listopadu letošního roku 2023 cena investičního zlata v rámci komoditních obchodů na burze COMEX (Commodities Exchange Centre) dosáhla na hodnotu ve výši 2.018,20 USD za trojskou unci. Tato dosažená cena tak dle sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností představuje novodobou nejvyšší cenu za posledních více jak 6 měsíců, kdy 16. května roku 2023 bylo na komoditním trhu dosaženo ceny ve výši 2.014,12 USD za trojskou unci. Následně v průběhu úterního dopoledne  28.11.2023 cena investičního zlata mírně klesla.

 

 

 

V průběhu úterního dopoledne dne 28.listopadu letošního roku 2023, zhruba v čase 9:29 CET se investiční zlato obchodovalo na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) na hodnotě ve výši 2.013,00 USD za trojskou unci s dosavadním denním růstem o + 0,03 % své ceny. Této cena investičního zlata na komoditním trhu COMEX bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) jako hlavní měny komoditního trhu dosáhla dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) bodového stavu ve výši 103,29 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,09 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává USD s další šesticí hlavních světových měn. V uvedeném dni a čase se tak globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD), coby světové rezervní měny obchodoval v rámci forexových operací devizového trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,094 USD za EUR s dosavadním denním oslabením EUR o – 0,11 % kurzu vůči USD.

Dle vyjádření ekonomických zpravodajců v napojení na finanční stratégy finančního trhu očekávání konce cyklu zvyšování úrokových sazeb americké centrální banky Federal Reserve System (FED) udrželo americký dolar (USD)  a výnosy amerických státních dluhopisů (US Bonds)  pod kontrolou. “Nižší výnosy dluhopisů a sázky, které FED může snížit dříve, než se původně myslelo, určitě pomohly zlatu zazářit,” řekl senior analytik City Index pan Matt Simpson. Dolarový index DXY (US Dollar Currency Index) se proti svým rivalům dotkl nejnižší hodnoty od konce srpna, letošního roku 2023,  čímž se zlato pro ostatní držitele měn tak zvaně z mimo dolarové zóny stalo levnějším. K tomuto stavu zvýšeného zájmu o investiční zlato přispěl i fakt, že výnosy z 10-ti letých US státních dluhopisů se pohybovala poblíž dvouměsíčního minima ve výši 4,3630 %. Aktuálně v průběhu uvedeného dne a času se již ovšem výše výnosu 10-YR US Bond pohybovala na hodnotě 4,398 % p.a. s dosavadním denním růstem o + 0,01 % výnosu. Tato skutečnost spolu se standardním výběrem zisků investory momentálně vyvolala současný mírnější pokles ceny zlata v porovnání s dnešní  ranní cenou v úterý 28.11.2023.

Aktuální údaje vyplývající z  indexu spotřebitelských cen CPI tak ukazující známky zpomalování inflace v USA , které pak posílily očekávání, že centrální bankéři FEDu by mohl začít uvolňovat měnové podmínky dříve, než se očekávalo, přičemž trh nyní ve čtvrtek dne 30.11.2023 očekává údaje o výdajích na osobní spotřebu – preferovaný ukazatel inflace Federal Reserve System. „Jednoduše záleží na tom, zda inflace nadále klesá dostatečně rychlým tempem, aby ospravedlnila sázky na snížení sazeb. A vsadím se, že ne, a že zlato může najít ten hrbol na silnici,“ řekl senior analytik City Index pan Simpson. “Pokud ano, hledal bych důkazy o podpoře kolem 1 990 nebo 1 960, protože v této oblasti bylo hodně obchodních aktivit.”, dodal pan Simpson. Mimo jiné také obchodníci , investoři a ostatní účastníci finančních trhů obecně očekávají, že americká centrální banka na svém prosincovém zasedání FOMC FED podrží úrokové sazby na stávající výši, zatímco v květnu příštího roku 2024  bude sazba snížena, vyjadřuje odhad v poměru asi 50-50, dle nástroje FedWatch společnosti CME. Nižší úrokové sazby snižují náklady příležitosti z držby neúročených drahých kovů.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací