7.7.2021

Obchodování s lehkou americkou ropou WTI (West Texas Intermediate) dosáhlo během úterý dne 6.7.2021 až na cenu ve výši 76,98 USD za barel což představovalo cenový rekord od listopadu roku 2014. Cena ropy WTI podle ekonomických zpravodajů vyskočila na nejvyšší úroveň za posledních šest let poté, co byly rozhovory mezi kartelem OPEC a jejími spojenci produkujícími ropu, známý jako OPEC+ odloženy na neurčito, přičemž se této vyjednávající skupině nepodařilo dosáhnout dohody o produkční politice na srpen letošního roku 2021 a na následující další období.

V průběhu dalšího večerního a nočního obchodování z úterý na středu 7.7.2021 již došlo k poklesu ceny této ropy WTI a to až k ceně ve výši 73,16 USD za barel. Aktuálně v průběhu středečního evropského rána dne 7.července 2021, zhruba v čase 8:30 CET se lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) obchodovala na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) již v obchodním trendu mírného posilování své ceny a to na hodnotě ve výši 73,76 USD za barel s dosavadním denním posílením o + 0,53 % své ceny. Nicméně i tato cena představuje podle dat technické analýzy nárůst své hodnoty od začátku letošního roku o + 52,75 % ceny a v celkovém ročním porovnání pak růst o + 76,44 % ceny za posledních 52 týdnů.

Evropský protějšek ropě WTI a to severomořská ropa Brent rovněž zprvu zvýšila svoji cenu nad obvyklou cenovou úroveň posledních týdnů a následně zaznamenala pokles své ceny. Aktuálně v průběhu evropského středečního rána dne 7.7.2021, zhruba v čase 7:35 londýnského času se severomořská ropa Brent na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) obchodovala na hodnotě ve výši 74,85 USD za barel s dosavadním denním posílením o + 0,43 % své ceny. Tato cena tak představuje podle dat technické analýzy v celkovém ročním porovnání nárůst o + 65,34 % své ceny za posledních 52 týdnů. Stejná data vyplývající z technické analýzy dle sdělení analytiků makléřských společností v napojení na ekonomické zpravodaje vypovídají o tom, že severomořská ropa Brent od začátku letošního roku 2021 zvýšila svoji cenu o + 46,42 procenta.

Minulý týden, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako 26.v pořadí začaly diskuse mezi OPEC a jeho spojenci, známými jako OPEC +, protože se energetická aliance snažila zavést výstupní politiku do konce letošního roku 2021. Tato vyjednávací skupina složená ze zástupců samotného kartelu OPEC v čele se Saudskou Arábií a OPEC+ s značným vlivem Ruské federace již v pátek  2.7.2021 hlasovala o návrhu, který by každý měsíc od srpna do prosince letošního roku 2021 vrátil na trh 400 000 barelů denně, což by do konce letošního roku 2021 mělo za následek další 2 miliony barelů denně umístěných na komoditní trhy. Členové této skupiny OPEC a OPEC+ také navrhli prodloužit škrty produkce do konce roku 2022. Ovšem Spojené arabské emiráty však tyto návrhy odmítly a rozhovory se tak táhly od čtvrtka 1.7. do pátku 2.7.2021, když se skupina snažila dosáhnout konsensu.

V průběhu vyjednávání k dohodě nedošlo a i když zpočátku měly být diskuse obnoveny již po víkendu a to v pondělí 5.7.2021, tak k tomuto již nedošlo a samotné vyjednávání bylo přerušeno na neurčito. “O termínu příští schůze bude rozhodnuto v pravý čas,” uvedl ve svém prohlášení generální tajemník OPEC Mohammad Barkindo. OPEC + přijal historická opatření v dubnu 2020 a snížil svoji produkci téměř o 10 milionů barelů denně ve snaze podpořit ceny, po té co poptávka po ropných produktech klesla. Od té doby skupina pomalu vrací barely na trh a téměř jednou měsíčně se schází, aby diskutovala o výstupní politice. “Bez zvýšení produkce by měl nadcházející růst poptávky vést k tomu, že se globální energetické trhy utáhnou ještě rychlejším tempem, než se očekávalo,” napsali analytici společnosti TD Securities v poznámce pro klienty. “Tato slepá ulička povede k dočasnému a výrazně většímu než očekávanému deficitu, který by měl prozatím podpořit ještě vyšší ceny.” V letním průlomu v cenách ropy se chystá rychle shromáždit páru, “dodala firma spolu s tím, že očekává růst cen ropy do konce letošního roku 2021 až o 57 procent stávajících cen pokud nedojde k dohodě kartelu OPEC a spřátelených těžařů ze skupiny OPEC+.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací