11.8.2022

Současné ceny ropy na světovém komoditním trhu i v druhé polovině obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2022 jako 32. v pořadí zůstávají pod cenovou úrovní 100 amerických dolarů (USD) za barel a to jak u lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) tak i u severomořské ropy Brent. Podle ekonomických zpravodajů v návaznosti na analytiky komoditního trhu tuto cenu udržují obavy obchodníků a investorů z přísunu další ropné produkce na trh a to díky potencionálně možným obnovením dodávek iránské ropy. Oživení jaderné dohody s Iránem z roku 2015 by tak otevřelo cestu k posílení vývozu ropy na již tak velmi napjatý trh s ropou.

Aktuálně se tak v průběhu čtvrtečního evropského dopoledne dne 11.srpna letošního roku 2022, zhruba v čase 11:13 CET obchodovala lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) v ceně 92,56 USD za barel s dosavadním denním posílením o + 0,69 % své ceny. Tato cena však dle dat technické analýzy stále představuje celoroční nárůst o + 44,76 % ceny za posledních 52 týdnů a z toho pak došlo k navýšení o + 29,02 % ceny od začátku letošního roku 2022. Evropský protějšek ropě WTI a to severomořská ropa Brent se na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) v uvedeném dni a čase obchodovala na hodnotě ve výši 98,18 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,80 % ceny. Nárůst ceny ropy Brent tak analytici dle dat technické analýzy zaznamenali ve výši o + 46,29 % své roční ceny nebo-li růst ceny za posledních 52 týdnů, z čehož došlo k navýšení ceny od začátku letošního roku 2022 o + 31,7 procenta ceny.

Podle analytiků a jejich sdělení prostřednictvím ekonomických zpravodajů za současným poklesem stojí primárně pokrok v jednáních ohledně znovu obnovení jaderné dohody s Iránem, což by otevřelo cestu k dodávkám iránské ropy na světový komoditní trh. „Nad trhem se nadále vznáší přízrak americko-íránské jaderné dohody,“ uvedli analytici ANZ Research v poznámce. Evropská unie v pondělí pozdě večer dne 8.8.2022 předložila „konečný“ text k oživení jaderné dohody s Íránem z roku 2015, který čeká na souhlas Washingtonu a Teheránu. Vysoký představitel EU uvedl, že konečné rozhodnutí o návrhu se očekává během „velmi, velmi několika týdnů“. “Zatímco podrobnosti o načasování obnovení íránského vývozu ropy zůstávají nejisté, i když bude dohoda obnovena, určitě existuje prostor pro to, aby Írán poměrně rychle zvýšil vývoz ropy,” uvedl analytik Commonwealth Bank Vivek Dhar ve svém komentáři a dále dodal, že Írán by mohl během šesti měsíců zvýšit vývoz ropy o 1 milion až 1,5 milionu barelů denně nebo až o 1,5 % celosvětové nabídky.

“Oživení jaderné dohody z roku 2015 pravděpodobně povede k prudkému poklesu cen ropy vzhledem k tomu, že trhy pravděpodobně nevěří, že bude dosaženo dohody,” řekl Dhar. Náznaky toho, že poptávka nemusí být tak promáčknutá, jak se obávali, si však prozatím drží dno pod trhem, a to po silnějších než očekávaných obchodních údajích z Číny, reportovaných během tohoto víkendu a překvapivém zrychlení růstu pracovních míst v USA v červenci letošního roku 2022.  Obchodníci tak sledují týdenní údaje o zásobách ropy v USA, kdy ve středu dne 10.8.2022 reportovala EIA (Energy Information Administration) svoji pravidelnou zprávu. Zásoby ropy v USA vzrostly za poslední týden o 5,5 milionu barelů, uvedl americký úřad pro energetické informace, což je více než očekávaný nárůst o 73 000 barelů. Dodávka benzinu vzrostla v posledním týdnu na 9,1 milionu barelů denně, i když toto číslo stále ukazuje, že poptávka za poslední čtyři týdny klesla o 6 % ve srovnání s obdobím před rokem. Na základě těchto údajů a sentimentu trhu pak analytici neočekávají růst cen ropy nad hranici 100 USD za barel.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací