5.8.2020

Cena zlata ve středu pokračuje v růstu, dopoledne vystoupila nad 2030 dolarů za troyskou unci, 31,1 gramu, což znamená další rekord. K zájmu o nákup zlata přispívá slabší dolar, pokles výnosů klíčových dluhopisů americké vlády, a zejména očekávání, že Spojené státy a zřejmě i některé další země budou muset přistoupit k další podpoře ekonomiky.

Krátce před polednem se zlato k okamžitému dodání prodávalo zhruba za 2035 dolarů, v přepočtu 44 814 korun, za troyskou unci, a proti úterý byla jeho cena vyšší asi o 0,8 procenta. Od začátku roku ale žlutý kov, jak se zlatu přezdívá, zdražil už o více než 30 procent

„Cenu zlata vytáhl vzhůru zejména pokles dolaru a nominálních výnosů. Dál se hojně spekuluje o globálním růstu a o všemožných formách fiskální pomoci americké ekonomice,“ poznamenal analytik Kyle Rodda ze společnosti IG Markets. „Výhled zůstává u zlata velmi příznivý,“ dodal podle agentury Reuters.

Zajímavé je podle tohoto analytika i to, že mnoho obchodníků při dosavadním růstu ceny své pozice snižovalo. To znamená, že existuje prostor pro další růst, jakmile si tito obchodníci uvědomí, že cenový růst zdaleka není u konce. Pak na trh vstoupí znovu a budou cenu zlata posouvat na další maxima, míní Rodda.

Na maximu je ale cena zlata v každé měně jindy. Například cena vyjádřená v českých korunách byla na maximu už letos v květnu, kdy cena vyjádřená v amerických dolarech byla od předchozího maxima z roku 2011 vzdálena ještě asi 200 dolarů. Příčinou jsou výkyvy směnných kurzů. Zatímco v květnu stál dolar zhruba 24 korun, nyní se prodává jen asi za 22 korun.

Ve Spojených státech dál rychle přibývá případů nákazy novým koronavirem a mnoho států muselo počkat s dalším uvolňováním restriktivních opatření. Část jich dokonce začala omezující opatření znovu zavádět. V USA je ze všech zemí světa nejvíce nakažených i nejvíce mrtvých s nemocí covid-19, kterou nový koronavirus způsobuje.

Právě pokračující šíření nákazy v USA zhoršují vyhlídky americké ekonomiky, která bude potřebovat další pomoc. O té už jednají zástupci republikánů s opozičními demokraty, výsledku se ale zatím nedobrali. Vyjednavači Bílého domu ale slibují, že budou pracovat 24 hodin denně a s demokraty chtějí najít společnou řeč do konce tohoto týdne.

Analytici investiční banky Goldman Sachs předpokládají, že cena zlata by se mohla v rámci nynější růstové fáze dostat až na 2300 dolarů. Dlouhodobé vyhlídky jsou ale ještě příznivější, vzhledem k tomu, že fiskální pomoc ve více zemích bude znamenat další znehodnocení papírových peněz.

Spolu se zlatem se zvyšuje i cena stříbra, která se pohybuje kolem 26,50 USD/oz. V případě tohoto kovu analytici Goldman Sachs očekávají, že cena v ročním výhledu vystoupí na 30 dolarů za troyskou unci. Stříbro je ale od svého dolarového maxima ještě hodně vzdáleno – v roce 2011 cena vystoupila těsně k 50 dolarům za troyskou unci.

Zdroj ČTK, iRozhlas

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací