6.2.2024

Dosavadní průběh úterního obchodování s ropou dne 6.února roku 2024 vykazuje známky své cenové stagnace, vyplývá se sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy komoditního trhu. Tato cenová stagnace je pak dávána do souvislosti s aktuální návštěvou šéfa americké diplomacie pana Antonyho Blinkena, coby ministra zahraničí USA na Blízkém východě. Zejména tato blízkovýchodní návštěva zahrnuje jednání v Saudské Arábii (SA) s představiteli hnutí Hamás ohledně válečného konfliktu v pásmu Gazy s Izraelem.

 

 

V současnosti se tak v průběhu evropského úterního dopoledne dne 6.února letošního roku 2024, zhruba v čase 9:35 CET obchodovala lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) nakomoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) na hodnotě ve výši 73,04 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,36 % své ceny. Tato současná cena ropy WTI tak dle dat technické analýzy představuje celkový roční růst pouze o + 2,64 % ceny za posledních 52 týdnů. Cena ropy WTI od začátku letošního roku 2024 vzrostla o + 2,14 % své ceny v porovnání s cenou na konci loňského roku 2023 s tím, že během prvého měsíce letošního roku tak vymazala své předešlé ztráty. Nicméně podle sdělení investičních stratégů současný pohyb cen tak vykazuje známky cenové stagnace s ohledem na výsledek zahraniční cesty šéfa americké diplomacie pana Blinkena.

Severomořská ropa Brent jako evropský protějšek ropě WTI se v uvedeném dni a čase obchodovala na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) na hodnotě ve výši 78,27 USD za barel s dosavadním denním posílením o + 0,36 % své ceny. Tato cena tak dle technické analýzy představuje v ročním porovnání svůj drobný růst o + 1,21 procent za posledních 52 týdnů. Od začátku letošního roku 2024 se cena severomořské ropy Brent zvýšila o + 1,81 % ceny v porovnání s cenou na konci loňského roku 2023. Těchto cen ropy jak WTI tak Brent bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) byla na hodnotě ve výši 104,40 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,05 % své bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává USD s další šesticí hlavních světových měn.

Šéf diplomacie USA pan Antony Blinken se v pondělí dne 5. února letošního roku 2024 setkal s de facto vládcem Saúdské Arábie. Palestinci doufají, že návštěva zajistí příměří před hrozícím izraelským útokem na Rafáh, pohraniční město, kde se ukrývá asi polovina obyvatel Pásma Gazy. Nabídka příměří, doručená Hamasu minulý týden katarskými a egyptskými zprostředkovateli, čeká na odpověď od militantů, kteří říkají, že chtějí více záruk a konec již čtyři měsíce trvající války. Mezitím Spojené státy pokračovaly v tažení proti Íránem podporovaným Húsíům v Jemenu, jejichž útoky na lodní plavidla narušily globální obchodní trasy s ropou. Dále pak v Rusku již v sobotu dne 3.2.2024 zasáhly dva ukrajinské bezpilotní letouny největší ropnou rafinérii na jihu země, řekl zdroj z Kyjeva agentuře Reuters. Byl to poslední ze série útoků na ruská ropná zařízení na dlouhé vzdálenosti, které snížily ruský vývoz nafty, petrochemické suroviny a další. Všechny tyto skutečnosti dle vyjádření analytiků však nepřispěly k výraznějšímu růstu cen ropy a nyní účastníci trhu očekávají data ohledně stavu zásob ropy v USA.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací