11.3.2025

Alternativní finanční trh s bitcoiny (BTC) zažívá prudké ztráty, protože investoři reagují na rostoucí ekonomickou nejistotu USA a dalších silných světových ekonomik, způsobenou celními tarify vedenými Spojenými státy a příkazem prezidenta USA pana Donalda Trumpa k zahájení příprav k vytvoření bitcoinových rezerv v systému státního financování Spojených států. Tak zvaný crypto Summit Bílého domu vzbudil v účastnících krypto trhu naděje na přijetí bitcoinů pod vedením vlády, ale zdá se, že nedostatek strategie nad rámec zabavených aktiv zanechal investory prozatím zklamané.

 

 

 

Krypto měna Bitcoin (BTC) se tak již v pondělí dne 10.března letošního roku 2025 pohybovala na trhu kryptoměn na hodnotě ve výši 80.123 USD za BTC s průměrným denním poklesem okolo 4 % předchozího kurzu. Aktuálně v průběhu evropského úterního rána dne 11.3.2025, zhruba v čase 8:44 CET se hodnota BTC na trhu digitálních měn Coin Metrics pohybovala ve výši 80.307,00 USD za BTC s dosavadním denním růstem o + 1,91 % kurzu. Nicméně podle analytiků makléřských společností v napojení na finanční stratégy trhu virtuálních měn, není tento zhruba dvouset dolarový nárůst přesně tím, co očekávali účastníci trhu ještě v závěru minulého roku, kdy predikce udávali pro tento řčas hodnotu minimálně okolo 120.000 USD za BTC. Současná cena BTC tak dle dat technické analýzy vypovídá o tom, že hodnota BTC za posledních 5 dnů klesla o – 8,63 % své ceny a za poslední tři měsíce pak dokonce pokles BTC představuje ztrátu ve výši 20,93 procenta. Nicméně celkové roční srovnání hodnoty BTC vykazuje stále kladný stav, avšak s ročním růstem pouze o + 11,01 % za posledních 52 týdnů.

Současná bilance stavu ceny BTC tak boří podle analytiků veškeré představy o tom, že Bitcoin je nejvýnosnější legální investiční nástroj současného alternativního finančního trhu či globálního finančního trhu vůbec, avšak i kritici kryptoměn připouští, že s největší pravděpodobností se jedná jen o krátkodobý stav. Nicméně pro srovnání s BTC pak analytici uvedli aktuální zhodnocení z rozdílu cen u investičního zlata, které dosáhlo svého růstu o + 32,76 % za posledních 52 týdnů. Propad nejen BTC, ale i akciových trhů v USA nastal zejména po té co prezident USA pan Donald Trump ve svém rozhovoru pro televizi Fox news připustil, že ekonomika USA se nezadržitelně řítí do ekonomického cyklu recese. Spolu s tím v kryptokomunitě nastal do jisté míry až úlek nad tím jak USA chtějí budovat svoji bitcoinovou strategickou  rezervu. Vyšlo totiž najevo, že Spojené státy do své strategické rezervy bitcoiny (BTC) nakupovat z trhu nebudou, ale budou se jich tak zvaně zadarmo zmocňovat prostřednictvím propracovaného systému zabavení a následného propadnutí. Takto získané BTC budou tvořit strategickou bitcoinovou rezervu Spojených států amerických.

V této věci se pak na první pohled, ve vytvoření strategické bitcoinové rezervy zdálo, že se pouze jedná  o změnu hry pro institucionální přijetí BTC. Detaily ale vyprávějí jiný příběh, uvádějí ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky. Pan David Sacks, tak zvaný krypto car Bílého domu, řekl na  síti X, že rezerva bude postavena výhradně z bitcoinů zabavených v trestních a občanskoprávních případech propadnutí majetku. "Vláda nezíská další aktiva pro zásoby kromě těch, která byla získána prostřednictvím propadového řízení," napsal pan Sacks . Jinými slovy, USA nebudou aktivně nakupovat bitcoiny, což eliminuje naděje na přímou poptávku řízenou vládou, uvedli analytici krypto trhu. Kromě toho tento Trumpův exekutivní příkaz zakazuje prodej bitcoinů z rezervy, což posiluje příběh nedostatku aktiva. Současné odhady naznačují, že americká vláda drží zhruba 200 000 BTC, ale zůstává nejasné, kolik bylo prodáno v předchozích kolech likvidace zabavených aktiv. Spolu s tímto pak negativní investorskou náladu nejen na krypto trhu, ale v celé šíři finančního sektoru poznamenává obava z nárůstu vysoké míry inflace pod vlivem celních tarifů ze strany USA. Cla historicky podporovala inflaci, narušovala dodavatelské řetězce a tlumila hospodářský růst, což vyvolalo odvetná opatření ze strany postižených zemí. Tato nejistota se tak zákonitě přelévá do rizikových aktiv, včetně akcií a zejména kryptoměn.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací