3.6.2020

„Bývá špatným zvykem, že se ceny pohonných hmot začínají zvyšovat před prázdninovou sezónou. Letos zřejmě nenastane výjimka z tohoto pravidla. Přesto se řidičům více než v předchozích letech vyplatí jet na dovolenou autem. Musí si však dát pozor na vyšší ceny benzínu a nafty v západní a jižní Evropě,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. 

Zatímco v průběhu dubna se řidiči při zastávkách na čerpacích stanicích radovali ze snižování cen pohonných hmot, v průběhu května jim úsměv na tváři začíná tuhnout. Nejnižších průměrných cen pohonných hmot bylo dosaženo 9. května. Tehdy stál litr benzínu 25,60 koruny a litr nafty 25,76 koruny. Od té doby však ceny nezadržitelně stoupají. Aktuálně se průměrná cena benzínu vyšplhala na 26,27 koruny za litr a nafta je v průměru jen o 16 haléřů za litr levnější. 

Za růstem cen stojí výrazný obrat na trhu s ropou. Zatímco ještě na konci dubna se cena ropy Brent pohybovala kolem úrovně 20 dolarů za barel, začátkem června byla pokořena hranice 40 dolarů za barel. To je nejvíce od března, kdy se cena ropy Brent prudce propadla. Podobný vývoj byl zaznamenán i u ropy WTI, kde ještě v průběhu dubna byla na některých kontraktech záporná cena. Nyní již ropa WTI překonala hranici 37 dolarů za barel a v posledních týdnech patřila mezi nejrychleji rostoucí komodity. 

Českým řidičům by mohl začít pomáhat kurz koruny. Zatímco ještě v polovině května se jeden dolar obchodoval za 25,55 koruny, nyní je to již jen 23,85 koruny. Výrazné posílení naší měny vůči dolaru bude zlevňovat dovoz ropy z palivové burzy v Rotterdamu. Tento efekt však nedokáže plně kompenzovat zdvojnásobení ceny ropy Brent, kterého jsme byli v uplynulém období svědky. Bude však alespoň brzdit ještě prudší zdražování na čerpacích stanicích.

S pozdravem a přáním pěkného dne 

Ing. Štěpán Křeček, MBA 

Hlavní ekonom


BH Securities a.s.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací