16.8.2023

Evropské akciové trhy byly v dosavadním průběhu středečního dne 16.8.2023 o něco výše, a to když investoři vyhodnocovali údaje o britské inflaci. Panevropský index Stoxx 600 klesl v prvních minutách obchodování o 0,3 %, poté se posunul okolo evropského poledne na zisk v dosavadní výši na  0,2 procenta. Ovšem asijsko-pacifické akciové  trhy v tuto středu 16.8.2023 zaznamenaly výprodej, který odrážel pohyby na Wall Street po poklesu amerických bank.  Japonský akciový index Nikkei 225 klesl o 1,46 % bodů a skončil na stavu ve výši 31 766, což je poprvé za více než měsíc, kdy se dostal pod hranici 32 000 bodů.

 

Sektory evropského akciového trhu během evropského dopoledne 16.8.2023 byly rozmístěny v pozitivním i negativním teritoriu, přičemž maloobchodní akcie vedly k dosavadnímu dennímu nárůstu o  + 0,7 % svých cen a akciové tituly ze sektoru telekomunikace zaznamenaly dosavadní denní pokles o - 0,3 % svých předchozích cen. V uvedeném dni pak Hongkongský index Hang Seng (HSI) ve své poslední hodině tohoto obchodního dne 16.8.2023 klesl o 1,31 % bodů,  zatímco trhy pevninské Číny byly rovněž níže, index CSI 300 klesl o 0,73 %  bodů a skončil na bodovém stavu ve výši 3.818,33 bodů.  Čína tak poprvé od dubna letošního roku 2023 zaznamenala pokles indexu cen nemovitostí na teritorium poklesu a meziročně klesla o - 0,1 % bodů dle tohoto indexu. Akciový index Kospi z Jižní Koreje se po státním svátku posunul o - 1,76 % bodů dolů a uzavřel na 2 525,64 bodech, zatímco index Kosdaq zaznamenal větší ztrátu a to o - 2,59 % bodů a skončil na 878,29 bodech, což je nejnižší úroveň od 11. Července letošního roku 2023.

V Evropě po těchto výsledcích asijských akciových trhů posílily i hlavní evropské měny vůči americkému dolaru (USD) v rámci forexových operací devizového trhu a to zejména britská libra (GBP) a jednotná evropská měna euro (EUR). Aktuálně v průběhu začátku evropského odpoledne dne 16.srpna letošního roku 2023, zhruba v čase 12:32 CET se měnový pár označovaný jako tak zvaně globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD), coby hlavní světové rezervní měny se obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,092 USD za EUR s dosavadním denním růstem EUR o + 0,15 % kurzu vůči USD. V uvedeném dni a čase rovněž zaznamenala rostoucí směnnou hodnotu vůči USD evropská měna ostrovní země Spojeného království Velké Británie a Severního Irska britská libra (GBP) a tento měnový pár se obchodoval v rámci forexových operací devizového trhu ve vzájemném směnném kurzu ve výši 1,274 USD za GBP s dosavadním denním růstem GBP o + 0,31 % kurzu vůči USD.

Těchto vzájemných směných kurzů s pozitivním nárůstem pro evropské měny bylo dosaženo i za situace, kdy dnes 16.8.2023 zveřejněný index cen domů ve Spojeném království (UK-Union Kingdom) prokázal nejnižší růst cen nemovitostí od roku 2020 s poukazem na to, že nejvyššímu cenovému propadu čelí domy v hlavním městě této evropské ostrovní země v Londýně. Pozitivním údajem dnešního reportingu dat z UK pak byly zveřejněné údaje o letošní červencové inflaci roku 2023, které vykázaly zpomalení na inflační meziroční objem ve výši 6,8 procenta. Podle analytiků právě tento údaj o zpomalení tempa inflace přiměly k posílení směnné hodnoty britské libry (GBP). Eurozóna sice nedávno vykázala za stejné období nižší objem inflace a to ve výši 5,3 % meziročně, ale jednotná evropská měna euro (EUR) v dosavadním průběhu obchodního dne 16.8.2023 posílila vůči USD zhruba o polovinu méně než posílila britská libra (GBP). Současný směnný kurz tohoto měnového páru EUR/GBP tak odráží tento stav a v uváděném dni a čase se směnný kurz pohyboval ve výši 0,8568 GBP za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,1631 % kurzu vůči GBP.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací