16.2.2024

Současný sentiment investorů v Evropské unii, eurozóně a zejména pak v Německu sice o něco málo pozitivněji narostl, avšak celková důvěra investorů zůstává velmi nízká a ke zlepšení stavu čeká Evropu ještě dlouhá cesta, uvádějí ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky makléřských společností a světově uznávané finanční stratégy investičních bank. Za této situace tak již několik měsíců vzájemný směnný kurz globálního měnového páru jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) nepřekonal trvale hranici kurzu ve výši nad 1,10 USD za EUR .

 

 

 

V rámci forexových operací devizového trhu se aktuálně v průběhu evropského pátečního rána dne 16.února letošního roku 2024, zhruba v čase 8:02 CET pohyboval směnný kurz tohoto globálního měnového páru EUR/USD na hodnotě ve výši 1,076 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o - 0,093 % kurzu vůči USD. Podle analytiků  tento pokračující pokles směnné hodnoty EUR vůči USD je způsoben jednak stále posilující rolí USD v globálním rozměru a také na základě změny investorského sentimentu. Ke změně postoje  investorů ve vztahu k USD došlo po té, co byla zveřejněna data indexu CPI s výší inflace v USA o objemu 3,1 % meziročně. Finanční trhy sice dle predikcí očekávali již pokles inflace pod hranici 3 % a to 2,9 % ročně, asle tato data tak dávají zdůvodnění FOMC FED proč nespěchat se snižováním úrokových sazeb. Právě vysoké úrokové sazby tak udržují takto vysokou směnnou hodnotu USD vůči ostatním hlavním světovým měnám a to včetně k jednotné evropské měně euro (EUR).

Momentální nebo-li aktuáklní hodnota USD měřená dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn tak v průběhu pátečního evropského rána dne 16.2.2024, zhruba v uváděném čase vzrostla o + 0,08 % denní bodové hodnoty na stav ve výši 104,38 USD bodů. Tento růst, který označují odborníci devizového trhu za  krátkodobě volatilní  tak posunul hranici podpory pro EUR na hodnotu vzájemného směnného kurzu na výši 1,700 USD za EUR a to pravděpodobně do doby dalšího zásahu centrálních bankéřů jak ze strany Spojených států prostřednictvím Federal Reserve System (FED) tak evropských centrálních bankéřů prostřednictvím Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB). Podle posledních sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na finanční stratégy tak žádná z uváděných centrálních bank neplánuje okamžité snižování úrokových sazeb.

Predikce pro euro podle finančních stratégů devizového trhu tak nejsou příliš příznivé, momentálně jednotná evropská měna euro v uváděném dni a čase oslabila i vůči britské libře (GBP), kdy ještě v začátku tohoto týdne posilovala. Nicméně britská ekonomika a její měna se již zotavuje po svém odchodu ze společenství evropských zemí EU. Aktuálně se tak tento měnový pár EUR/GBP v uváděném dni a čase obchodoval na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 0,855 GBP za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o - 0,012  % kurzu vůči GBP. Tohoto směnného kurzu bylo dosaženo za situace, kdy britská libra (GBP) vůči americkému dolaru (USD) oslabovala o – 0,127 % kurzu při stavu vzájemného směnného kurzu ve výši 1,258 USD za GBP. Analytici k tomuto současnému kurzu EUR/GBP uvádějí, že britská ekonomika má nyní lepší výhled než ekonomika eurozóny což potvrzují fakta o klesající inflaci a zlepšujícím se stavu trhu práce ve Spojeném království. Podle sdělní těchto odborníků současný pokles GBP vůči USD je převážně způsoben očekávaným výraznějším poklesem úrokových sazeb ze strany centrální banky Bank of England (BoE), která bude o sazbách rozhodovat 21.března letošního roku 2024.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací