24.11.2023

Ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy devizového trhu v průběhu  pátečního dne 24.listopadu letošního roku 2023  sdělují, že chování směnné hodnoty amerického dolaru (USD) je defenzivní, protože finanční trh zvažuje výhled ohledně amerických úrokových sazeb, uvádějí tito finanční odborníci. Mezitím jednotná evropská měna euro (EUR) drželo přes noc ze čtvrtka na pátek 24.11.2023 , kdy tato měna EUR vůči USD vytvářela zisky, protože údaje naznačovaly, že pokles v eurozóně se může zmírnit.

 

 

 

V průběhu evropského pátečního dopoledne dne 24.listopadu letošního roku 2023,  a to aktuálně zhruba v čase 10:03 CET se tento tak zvaně globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) vůči americkému dolaru (USD), coby světové rezervní měně pohyboval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,091 USD za EUR s dosavadním denním růstem EUR o +0,07 % kurzu vůči USD. V průběhu pouhých dvou obchodních dnů vzrostla směnná hodnota EUR vůči USD  a to z směnného kurzu ve výši 1,0852 USD za EUR, který byl dosažen ve středu dne 22.11.2023 až do současné výše atakující směnný kurz ve výši 1,10 USD za EUR, Současného směnného kurzu tohoto měnového páru EUR/USD bylo dosaženo za situace, kdy v průběhu pátečního evropského rána dne 24.11.2023, zhruba v čase 10:03 CET se směnná hodnota amerického dolaru (USD) pohybovala v poklesu a hodnota dolarového indexu DXY (US Dollar Currency index) byla ve výši 103,66 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,25  % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn.

S ohledem na to, že americké trhy byly ve čtvrtek dne 23.listopadu letošního roku 2023 zavřené z důvodu tradičního amerického svátku Den díkůvzdání, tak se v pátek dne 24.11.2023 očekává kratší obchodní seance, měny se budou pravděpodobně obchodovat těsně, ale s určitou volatilitou, protože se očekává, že likvidita zůstane nízká, uvádějí ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky finančního trhu. Dolarový index DXY (US Dollar Currency index) za měsíc klesl o 2,8 %, své bodové hodnoty, což směřuje k nejslabšímu měsíčnímu výkonu za rok kvůli rostoucím očekáváním, že Federální rezervní systém (FED) již zvýšil úrokové sazby a mohl by začít sazby snižovat v příštím roce 2024. Finanční trhy vyvrátily očekávání ohledně snížení sazeb FEDu v roce 2024, přičemž futures nyní ukazují 26% šanci, že centrální banka USA Federal Reserve System (FED) sníží svou cílovou sazbu na politickém zasedání v březnu 2024, uvádějí údaje nástroje FedWatch skupiny CME, což je ve srovnání s 33% šancí, kterou uváděl průzkum minulý týden pokles očekávání snížení sazeb v USA ze strany FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve System).

Hodnota směnného kurzu amerického dolaru (USD) vůči ostatním hlavním světovým měnám  nebyla snížena jen vztahem k jednotné evropské měně euro (EUR), ale i ve vztahu k domácí měně velmi silné asijské ekonomiky a to vůči japonskému jenu (JPY). Aktuálně v průběhu pátečního evropského dopoledne  dne 24.11.2023, zhruba v čase 10:08 CET se tento měnový pár USD/JPY obchodoval v rámci forexových operací devizového trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 149,45 JPY za USD s dosavadním denním poklesem USD o – 0,074  % kurzu vůči JPY.  Japonský růst spotřebitelských cen v říjnu letošního roku 2023 mírně zrychlil a to po zmírnění předchozího měsíce, což posílilo názory investorů, že tvrdohlavá inflace může přimět Bank of Japan nebo BOJ, aby zanedlouho zastavila měnové stimuly. Ekonomové z finanční skupiny ING uvedli, že očekávají to, že japonská centrální banka Bank of Japan (BoJ) se příští rok 2024 vzdálí od svého superakomodačního postoje. Podle analytiků a finančních stratégů investičních bank stávající defenzivní charakter směnné hodnoty USD má pouze krátkodobě dočasný charakter a lze očekávat v závěru letošního roku 2023 a zejména pak v začátku příštího roku 2024 opětovné posilování směnné hodnoty amerického dolaru (USD) pod vlivem uzdravující se ekonomiky USA a na druhé straně pak prohlubování globální ekonomické recese vyjma USA a zvýšení tlaku na deficitní rozpočty zemí eurozóny, zejména Německa.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací