20.5.2022

Tato primárně domácí měna USA, která zároveň plní funkci jedné z klíčových hlavních světových měn spolu s funkcí globální komoditní měny a to americký dolar (USD) tak poklesla v rámci forexových operací devizového trhu nejen vůči jednotné evropské měně euro, ale zaznamenala kurzové ztráty i vůči japonskému jenu (JPY) či švýcarskému franku (CHF) a komoditní trh tohoto poklesu využil a to zejména v rámci obchodů se zlatem, kdy hodnota zlata posílila. Aktuálně v průběhu evropského pátečního rána dne 20.května roku 2022, zhruba v čase 6:26 CET se tak investiční zlato obchodovalo na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) na hodnotě ve výši 1.841,50 USD za trojskou unci po předchozím posílení s dosavadním denním mírným pokračujícím posílením o + 0,0163 % ceny.

Dolarový Index DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává směnnou hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn byl v průběhu evropského pátečního rána dne 20.5.2022, zhruba v čase 6:38 CET na bodovém stavu ve výši 102,94 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,21 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. V uváděném dni a čase se tak USD vůči CHF obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 0,971 CHF za USD s dosavadním denním poklesem USD o – 0,236 % kurzu vůči CHF. Japonský jen (JPY) rovněž vůči USD zaznamenal posílení své směnné hodnoty, když se tento měnový pár USD / JPY obchodoval v kurzu 127,67 JPY za USD s dosavadním denním poklesem USD o – 0,102 % kurzu vůči JPY. Globální měnový pár EUR/USD však nebyl tímto ústupem USD z nejvyšších pozic dotčen a jednotná evropská měna euro (EUR) tak během pátečního evropského rána i nadále ztrácela vůči USD, když se tento měnový pár obchodoval v kurzu na hodnotě ve výši 1,057 USD za EUR s dosavadním denním posílením USD o + 0,132 % kurzu vůči EUR.

Podle analytiků makléřských společností v návaznosti na stratégy finančního trhu by rozhodně investoři neměli spoléhat a opírat své strategii obchodování o přílišný pokles amerického dolaru. Podle těchto odborníků dle sdělení ekonomických zpravodajů za současným poklesem USD z části stojí momentální značná volatilita globálních finančních trhů, která tak prohloubila tržní napětí a obavy z investičního rizika. Právě z těchto důvodů tito odborníci připisují růst měn jako CHF či JPY, kdy se zvýšil zájem investorů o tyto měny neb investoři a obchodníci mají v dobách tržního napětí tendenci inklinovat k těmto měnám jako stabilnímu devizovému prostředku coby klidný přístav. „Ano, dolar je dnes v zásadě nižší i přes podmínky rizikového off v oblasti křížových aktiv, ale znamená to, že postavení dolaru začíná slábnout? S největší pravděpodobností ne,“ řekl Simon Harvey, vedoucí analýzy FX společnosti Monex Europe.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací