14.6.2020

Násilí v ulicích amerických velkoměst, kde se konají protesty vyvolané smrtí George Floyda, zvýšilo poptávku po pistolích. Z toho těží výrobci palných zbraní a munice, což je patrné na akciích těchto společností, které s přehledem porážejí vývoj celé americké burzy

Od začátku roku tak poskočily akcie proslulé Smith & Wesson Brands o téměř devadesát procent na úroveň okolo osmnácti dolarů, přičemž za poslední tři měsíce vyletěly dokonce na dvojnásobek. Zájem investorů přilákal také další výrobce pistolí Sturm, Ruger & Co. Ti vyhnali hodnotu firmy od začátku roku o téměř padesát procent vzhůru. Daří se rovněž výrobci nábojů a outdoorového vybavení Vista Outdoor, jehož akcie posílily od začátku roku o zhruba polovinu na přibližně jedenáct dolarů. Výkonnost zmíněných titulů výrazně překonala vývoj americké burzy, která podle klíčového indexu S&P 500 ztrácí několik procent. Jsou letos dokonce ještě výnosnější než technologické tituly, které na trhu Nasdaq posílily průměrně přibližně o šest procent. Akcie producentů pistolí rostly dokonce i během čtvrtečního obchodování, kdy americká burza podle indexu S&P 500 ztratila téměř šest procent

Hodnotu výrobců palných zbraní táhne vzhůru několik faktorů. „Kombinace letošních prezidentských voleb a režimu, kdy lidé zůstávají doma, zvýšila počet nových držitelů zbraní,“ citoval server MarketWatch zprávu analytika Erika Wolda ze společnosti B. Riley FBR. „Očekáváme, že poptávka v příštích měsících ještě zesílí,“ prohlásil. Akciím pomohl také koronavirus, který devastoval ostatní sektory. „V době pandemie měly vysoké tržby, protože se lidé vyzbrojovali,“ upozornil výkonný ředitel obchodníka s cennými papíry eFrank.cz Aleš Prandstetter. „Když je vyšší nejistota, lidé si dělají zásoby včetně zbraní a nábojů,“ dodal

Nejdůležitějším faktorem, který ovlivňuje nákupy zbraní v USA, jsou však obavy z přísnější regulace. Zvyšují totiž poptávku po zbraních, což se promítá do cen akcií výrobců pistolí a pušek. Tento vztah platí ovšem také opačně. Po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem klesly obavy z regulace držení zbraní, což vyvolalo pokles poptávky po pistolích, a tím i výrazný pokles akcií výrobců. Letošní rok je však pro výrobce palných zbraní skvělý. Akcie společností Sturm, Ruger & Co. a Smith & Wesson mohou totiž podle dosavadního vývoje zažít nejlepší burzovní rok od roku 2015. Zájem investorů se pak projevuje na velikosti firem. Konkrétně hodnota Sturm, Ruger & Co. je nejvyšší od začátku roku 2016 a akcie Smith & Wesson se obchodují na nejvyšších úrovních od léta 2017


Zdroj E15 https://www.e15.cz/byznys/burzy-a-trhy/akcie-americkych-vyrobcu-pistoli-leti-nahoru-1370583

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací