12.6.2020

Americké akcie ve čtvrtek zažily nejprudší propad od letošního března, a to kvůli poklesu nadějí na rychlé oživení ekonomiky po koronavirové krizi. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 6,9 procenta a uzavřel obchodování na 25 128,17 bodu


Širší index S&P 500 klesl o 5,89 procenta na 3002,10 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 5,27 procenta na 9492,73 bodu. Americká centrální banka (Fed) ve středu odhadla, že ekonomika Spojených států v letošním roce v důsledku koronavirové krize klesne o 6,5 procenta. Investory navíc znepokojuje nebezpečí příchodu druhé vlny koronaviru, píše Reuters. Fed ve středu rovněž předpověděl, že jeho základní úroková sazba zůstane minimálně do roku 2022 v blízkosti nuly. Banka zároveň slíbila, že bude pokračovat v nákupech dluhopisů v dosavadním tempu. Podle analytika Josepha Sroky ze společnosti NovaPoint mohly tyto přísliby vyvolat u investorů dojem, že Fed má větší obavy ohledně tempa hospodářského oživení, než se předpokládalo. Na devizovém trhu dnes posilovaly japonský jen a švýcarský frank, tedy měny považované investory za bezpečné útočiště v období nejistoty. Jen se vůči americkému dolaru vyšplhal na měsíční maximum a frank dokonce na tříměsíční maximum. Euro však vůči dolaru oslabilo, kolem 22:00 SELČ vykazovala jednotná evropská měna pokles o 0,7 procenta 1,1293 dolaru za euro

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací