JPY FX24

Japonská centrální banka zvyšuje úrokové sazby

19.3.2024

Bank of Japan (BoJ) poprvé od roku 2007 zvýšila úrokové sazby a také zrušila politiku křivky výnosové kontroly. Japonská ekonomika několik posledních let na rozdíl od ostatních rovněž vysoce ekonomicky rozvinutých zemí, udržovala trvale od roku 2016 až doposud negativní (záporné) úrokové sazby. Aktuálně se tak v Japonsku základní úroková sazba z – 0,1 % zvýšila na rozpětí od 0,00-0,1 % ročně. Tato změna tak vyvolala jak reakci na devizovém trhu tak zejména na akciovém trhu, kde japonský akciový index NIKKEI 225 překročil hranici 40.000 bodů.

Forex Global FX24

Devizový trh čeká na ekonomická data ze Spojených států

14.3.2024

Sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy uvádějí, že dosavadní průběh obchodování na devizovém trhu v průběhu čtvrtečního obchodního dne 14.března letošního roku 2024 byl klidný a směnná hodnota amerického dolaru (USD) konsolidovala vůči svým hlavním konkurentům tohoto trhu. Hlavním důvodem této změny a zejména pak tak zvaný neutrální chování USD je to, že účastníci devizového trhu vyčkávají po již zveřejnění dat spotřebitelského indexu CPI dne 12.3.2024 na další ekonomická data z USA.

Gold a FED FX24

Cena investičního zlata po rekordu momentálně v poklesu

12.3.2024

Obchodování s investičním zlatem v rámci světového komoditního trhu v začátku 11. týdne letošního roku vytvořil téměř nový absolutní rekord ceny zlata, když se jeho cena krátce dne 12.3.2024 pohybovala na komoditním trhu ve výši 2.190,80 USD za trojskou unci. Následně se cena investičního zlata obchodovaného na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) posunula se svoji cenou směrem dolů v obchodním trendu medvědího trhu, ve kterém doposud přetrvává. Podle analytiků je za částí poklesu standardní výběr zisků, ale zejména pak současné vyčkávání investorů na data inflace v USA.

ECB 08 FX24

Zasedání ECB ponechalo úrokové sazby beze změny

8.3.2024

Jednání Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB – Europen Central Bank), které se uskutečnilo tradičně ve čtvrtek a to dne 7.března letošního roku 2024 v sídle centrální banky eurozóny ve Frankfirtu nad Mohanem, ponechalo všechny tři úrokové sazby beze změny. Od posledního zasedání Rady guvernérů v lednu inflace dále klesala. V nejnovějších projekcích odborníků ECB byla inflace revidována směrem dolů, zejména pro rok 2024, což odráží především nižší příspěvek cen energií. Nejen na základě tohoto rozhodnutí směnná hodnota jednotné evropské měny euro (EUR) tak zůstala téměř bez reakce devizového trhu.

Oil Arab FX24

Světový komoditní trh zaznamenal pokles ceny ropy

5.3.2024

Po nedělním dne 3.3.2024 oznámení kartelů OPEC a OPEC+ klesly ceny ropy na světovém komoditním trhu. Podle sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy komoditního trhu ceny ropy tak zareagovaly na situaci, kdy obchodníci, investoři a ostatní účastníci trhu v současnosti trh s ropou nepovažují za optimální a poptávka se tak snížila. V reakci na toto pak ropný kartel OPEC+ oznámil prodloužení dobrovolného snižování produkce i v druhém čtvrtletí letošního roku 2024 s cílem stabilizace ceny ropy na trhu.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací