Inflace žere

Inflace v celé střední Evropě míří vzhůru.

13.1.2020

Inflace v celé střední Evropě míří vzhůru. V listopadu se česká stejně tak jako maďarská inflace vyšplhala nad 3 % a v sousedním Polsku přinesla prosincová čísla další šokující nárůst až k 3,4 %.
I proto budou velice ostře sledovaná česká a maďarská čísla za prosinec v nadcházejících dvou dnech. Česká prosincová inflace dnes ráno přinesla další nárůst na 3,2%(více než procentní bod nad cílem), zatímco maďarská dokonce načas může atakovat úroveň 4 % (také víc než  procentní bodu nad cílem), kam se nakonec na začátku ledna může vyšplhat i inflace v Polsku… Jak s takovou novoroční inflační nadílkou naloží středoevropské centrální banky?

trump-news-markets-772770

Světová banka zhoršila prognózu globálního ekonomického růstu

11.1.2020

Světová banka (SB) zhoršila svoji prognózu globálního ekonomického růstu za loňský a letošní rok o 0,2 procentního bodu. Důvodem je pomalejší oživení obchodu a investic, než se doposud čekalo, přestože obchodní napětí mezi Spojenými státy a Čínou se zmírňuje. Loni ekonomika podle prognózy rostla nejpomaleji od finanční ekonomického krize, vyplývá z prohlášení zveřejněného v noci na dnešek.

ČNB dluhopisy 1

Tomáš Nidetzký: ČNB neposuzuje kvalitu ani rizikovost dluhopisu

9.1.2020

Investice do korporátních dluhopisů je vhodná pro zkušené investory, kteří jsou schopni posoudit rizika s nimi spojená. Investování obecně přináší riziko ztráty investovaných prostředků a nejedná se o alternativu ke spořícím produktům,

Bull end bear market

Přehled lidských charakterů. V čem se vidíte vy?

24.12.2019

Všichni známe býky a medvědy na finančních trzích. Milujeme býčí trh, a bojíme se naopak trhu medvědího. V centrálních bankách sedí holubice a jestřábi. Například loni v prosinci se Mr. Market zbláznil a obával se, že příliš mnoho jestřábů ve Fedu utaví světovou ekonomiku a stáhne akciové trhy do medvědího teritoria. Výčet zvířat na finančním trhu je však překvapivě dlouhý.

Brooks

Kdysi jsem býval socialista. Pak jsem viděl, co socialismus dokáže

17.12.2019

Na vysoké škole jsem byl socialista,“ píše na stránkách novinář The New York Times David Brooks s tím, že tento jeho postoj nevydržel moc dlouho poté, co se stal novinářem. Hovořil totiž s politiky a začalo mu být jasné, že socialismus nemůže fungovat. Ne proto, že lidé v politice by byli hloupí a neschopní. Ale proto, že svět je prostě příliš složitý na to, aby jej mohl řídit jakýkoliv člověk či skupina lidí.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací