Inflace FX 24

Tempo růstu inflace v Česku zpomalilo

15.8.2022

Výpočty statistiků z ČSÚ (Českého statistického úřadu), které byly reportovány již minulý týden ve středu 10.srpna letošního roku 2022uvedly mírnější růst spotřebitelských cen, než předpokládaly predikce finančních odborníků a objem míry inflace tak nevrostl o tolik, jak například předpokládali i centrální bankéři ČR z ČNB. Za této situace po zveřejnění údajů o stavu inflace v ČR za červenec letošního roku 2022 česká koruna (CZK) za podpory intervencí ČNB si stále udržuje svůj kurz vůči euru (EUR) v rozpětí zhruba od 24,30 do 24,50 CZK za EUR.

Oil barel 2 FX24

Cena ropy stále pod cenovou hranicí 100 USD za barel

11.8.2022

Současné ceny ropy na světovém komoditním trhu i v druhé polovině obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2022 jako 32. v pořadí zůstávají pod cenovou úrovní 100 amerických dolarů (USD) za barel a to jak u lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) tak i u severomořské ropy Brent. Podle ekonomických zpravodajů v návaznosti na analytiky komoditního trhu tuto cenu udržují obavy obchodníků a investorů z přísunu další ropné produkce na trh a to díky potencionálně možným obnovením dodávek iránské ropy. Oživení jaderné dohody s Iránem z roku 2015 by tak otevřelo cestu k posílení vývozu ropy na již tak velmi napjatý trh s ropou.

CNB BR FX24

Česká národní banka zveřejnila novou prognózu

8.8.2022

Guvernér ČNB (České národní banky) pan Aleš Michl na tiskové konferenci po zasedání Bankovní rady ČNB dne 4.srpna 2022 představil a okomentoval novou prognózu centrální banky ČR. Podle této nové prognózy ČNB inflace v nejbližších měsících dále vzroste Bankovní rada ČNB (České národní banky) jako řídící orgán centrální banky České republiky na svém čtvrtečním jednání dne 4.srpna letošního roku 2022 ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Tudíž dvoutýdenní repo sazba (2T Repo sazba) tak zůstává ve stejné výši jak rozhodla ještě Bankovní rada ČNB pod vedením guvernéra Jiřího Rusnoka na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní sazba na 8 procentech ročně. Pro toto rozhodnutí hlasovalo pět členů Bankovní rady ČNB, dva členové hlasovali pro zvýšení sazeb o jeden procentní bod.

BTC card

Platit kartou nyní lze i za kryptoměny

4.8.2022

V nedávné minulosti se již naplnila ještě před několika lety nemožná představa spotřebitelů, kteří dnes velmi snadno z pohodlí domova mohou ze svých debetních nebo dokonce i kreditních karet nakupovat kryptoměny a to po nejvíce Bitcoin (BTC) jako nejrozšířenější virtuální měnu s dosavadně nejvyšší tržní kapitalizací. Avšak tak jako každá digitální měna tak i Bitcoin podléhá značné volatilitě směnného kurzu vůči tradičním světovým měnám a po nejvíce tak je jeho hodnota udávaná ve vztahu k americkému dolaru (USD). Momentálně po poklesu hodnoty BTC se již jeho hodnota vrátila na hodnotu kurzu převyšující 20.000 USD za BTC.

Bonds

Ekonomika USA již je či není ve fázi recese ?

2.8.2022

Finanční analytici a národohospodářští ekonomové se aktuálně byť rozporuplně snaží najít odpověď na tuto zdánlivě triviální otázku neboť Statistická data ekonomiky USA ze dne 28.7.2022 ukázala i ve druhém po sobě jdoucím čtvrtletí propad hrubého domácího produktu (HDP) USA a to o – 0,9 % svého poklesu. Na základě těchto údajů pak dle ekonomických pravidel obecně platí, že ve dvou po sobě jdoucích kvartálních období vykázaný pokles HDP je ukazatel recese. Ovšem představitelé administrativy prezidenta Bidena tvrdí pravý opak.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací