pexels-pixabay-259165

Kurz české koruny je ovlivněn měnovými intervencemi ČNB

13.5.2022

Bankovní rada ČNB (České národní banky) jako řídící a rozhodovací orgán centrální banky České republiky (ČR) se na čtvrtečním dne 12.5.2022 mimořádném zasedání rozhodla zahájit intervence na devizovém trhu ve vztahu k směnné hodnotě české koruny (CZK). Důvodem je oslabení kurzu české koruny v několika posledních dnech. Cílem těchto měnových intervencí je zabránit dlouhodobějšímu oslabení české koruny v období stále se zvyšující a již tak velmi vysoké míry inflace v ČR. Toto opatření se tak již v průběhu dosavadního pátečního obchodování dne 13.5.2022 z velké části projevilo a směnná hodnota CZK posílila.

pexels-worldspectrum-844124

Výprodej v kryptoměnovém prostoru pokračuje

12.5.2022

Stávající trend obchodování a to nejen s virtuálními měnami je do značné míry ve znamení až totálních výprodejů, kdy i v rámci standardních finančních trhů a to zejména akciového trhu došlo k prudkému poklesu cen jednotlivých akciových titulů a to především u akcií převážně technologických společností. Následně se tento výprodejový trend velmi záhy projevil i v rámci trhu kryptoměn a to zejména u nejrozšířenější virtuální měny a to u Bitcoinu (BTC), který poklesl i pod původně podporovanou směnnou hodnotu ve výši 30.000 USD za BTC.

pexels-zukiman-mohamad-87236

Ceny ropy udržují svojí hodnotu lehce nad 100 USD za barel

11.5.2022

Dosavadní průběh obchodování s ropou na komoditním trhu ukazuje, že i přes souhlas OPEC a zejména spojenců z OPEC + přijatý již minulý čtvrtek dne 5.5.2022 na společném zasedání tohoto petrolejářského kartelu ohledně mírnějšího zvýšení produkce těžby surové ropy, přesto udržuje ceny ropy v hodnotě nad hranicí 100 USD za barel. Tato vlivná energetická aliance zemí OPEC a jejich partnerů v roli spojenců zemí označovaných jako OPEC +, kde je součástí i Ruská federace coby druhý největší producent ropy na světě, dospěla k dohodě o navýšení těžby ropy v objemu navíc o 432 tisíc barelů ropy denně,

pexels-pixabay-47047

Cena zlata mírně vzrostla navzdory silnému USD

10.5.2022

Obchodování se zlatem na komoditním trhu během začátku úterního dne 10.května letošního roku 2022 zaznamenalo mírný růst a to i přes stále velmi silnou směnnou hodnotu amerického dolaru (USD), kdy tato domácí měna USA a světová komoditní měna dosáhla své nejsilnější směnné hodnoty za posledních 20 let. Cena zlata tak posílila za této situace jednak z důvodů částečného momentálního poklesu výnosů amerických státních dluhopisů a zejména pak díky sentimentu investorů, kteří důvěřují investicím do zlata v obavách před rostoucí inflací a v reakci na pokles cen akciového trhu, uvádějí ekonomičtí zpravodajové.

pexels-expect-best-351264

ČNB zvýšila úrokové sazby nejvýše od roku 1999

6.5.2022

Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém zasedání dne 5.května letošního roku 2022 zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 0,75 procentního bodu na 5,75 % a současně rozhodla o zvýšení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 4,75 % a lombardní sazby na 6,75 procenta. Na základě prohlášení Bankovní rady ČNB jako centrální banky České republiky vyplývá, že pro toto rozhodnutí sedmi členné Bankovní rady ČNB hlasovalo pět členů bankovní rady, dva členové hlasovali pro ponechání sazeb beze změny. V reakci na tuto situaci zareagoval i devizový trh ve vztahu k CZK.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací