EUR ENG

Konec roku 2022 přinesl měně euro relativní stabilitu

28.12.2022

Poté, co Rusko na konci února letošního roku 2022 napadlo Ukrajinu, vzplanula řada možných rizikových faktorů pro měnu euro (EUR) a především se výrazně zvýšila inflace jak v eurozóně tak i v členských státech EU. Euro tak bylo v průběhu letošního roku 2022 prakticky devět měsíců a to od února do září roku 2022 na hrozivé cestě své směnné hodnoty vůči ostatním hlavním světovým měnám a zejména pak vůči americkému dolaru (USD), kdy směnná hodnota EUR byla dokonce pod paritou s USD.

Ropa BR FX24

Růst ceny ropy omezují obavy z recese

20.12.2022

V průběhu začátku tohoto týdne, který je označován v kalendáři roku 2022 jako 51.v pořadí ceny ropy sice vzrostly, protože investorský sentiment vyjadřoval optimismus kolem Číny v souvislosti s uvolňováním omezujících opatření v rámci pandemie Covid-19 a s tím spojená vyšší poptávka po ropě. Nicméně stále přetrvávají obavy z globální recese, která by výrazně snížila spotřebu pohonných hmot a s tím spojené snížení poptávky po samotné energetické surovině ropě. Podle analytiků a finančních stratégů i přes výkyvy spotřebitelského trhu díky energetické krizi lze očekávat zvýšení cen ropy.

ECB and FED FX24

Centrální bankéři jak v USA tak v Evropě opět zvýšily sazby

16.12.2022

V tomto 50. týdnu roku 2022 navýšily úrokové sazby klíčové centrální banky s vlivem na obchodní trend globálního finančního trhu. Včera 15.12.2022 na jednání Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) bylo schváleno rozhodnutí o dalším zvyšování úrokových sazeb v zemích platících eurem. Toto rozhodnutí evropských centrálních bankéřů přišlo jen den po té, co americká centrální banka FED, po svém zasedání ve středu 14.12.2022 oznámila rovněž zvýšení úrokové sazby, Obě centrální banky jak USA FED tak eurozóny ECB shodně zvýšily své základní úrokové sazby o 50 bazických bodů.

CZD 19.02.21

Nárůst výnosů z dluhopisů nese známky recese

13.12.2022

Drobní střadatelé ve vztahu k stále rekordní výši inflace spolu s investory, kteří ve svém sentimentu mají obavy z potencionálně reálně možné ekonomické recese rozvinutých ekonomik a to zejména jak hospodářství Spojených států amerických tak i členských zemí Evropské Unie. Právě sílící obavy možného hospodářského cyklu recese v USA zvýšily výnosy US státních dluhopisů, které tak vykazující známky reálnosti cyklu recese. Analytici totiž poukazují na to, že jednou z tak zvaně učebnicových příznaků recese je to, že výnosy krátkodobých dluhopisů jsou vyšší než u dlouhodobých.

USD FX24

Obavy z recese přibrzdily růst amerického dolaru

9.12.2022

Tenze mezi investory a obchodníky ve vztahu k stavu ekonomiky Spojených států amerických, kdy se i analytici finančních trhů obávají reálně možného propadu hospodářství USA do recese, způsobila nejprve pokles a následně zpomalení opětovného tempa růstu směnné hodnoty amerického dolaru (USD). Tohoto stavu tak v rámci forexových operací hbitě využili obchodníci s jednotnou evropskou měnou euro (EUR) a to za situace, kdy bylo zřejmé, že tato centrální evropská měna posílí a zvýšený zájem investorů o eura tak pomohl j jejímu posílení a měna EUR se tak vymanila z paritního pásma vůči USD.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací