ECB 08 FX24

ECB prozatím sazby nezměnila a euro výrazně pokleslo

13.6.2022

Evropská centrální banka (ECB) na svém čtvrtečním zasedání Rady guvernérů ECB, které uskutečnilo dne 9.6.2022 ve Frankfurtu nad Mohanem na tiskové konferenci po jeho skončení oznámila, že aktuálně ponechává úrokové sazby beze změny nicméně na svém červencovém zasedání již zvýší sazby o 25 bazických bodů a v září letošního roku 2022 bude v tomto zvyšování úrokových sazeb pokračovat. Reakce devizového trhu ve vztahu k jednotné evropské měně euro (EUR) zprvu v závěru minulého týdne nebyla téměř žádná neboť toto rozhodnutí bylo již předem analytiky očekáváno, avšak vlivem silného posílení amerického dolaru (USD) v začátku nového 24.týdne roku 2022 euro oslabilo.

BTC FB

Kryptoměny opět předmětem jednání Kongresu USA

9.6.2022

Podněty veřejného prostoru přiměli zákonodárce USA se znovu zabývat trhem virtuálních měn a Zhruba týden po té, co prominentní zástupci technologických společností dopisem Kongresu USA veřejně kritizovali kryptoměny za příliš riskantní a právně neurčené spolu s neprokázaným původem tak přesně naopak aktuálně urgují americké zákonodárce ochránci lidských práv nejen ze Spojených států, ale i z ostatních 20 zemí světa s tvrzením a námitkou, že právě kryptoměny a zejména pak virtuální měna Bitcoin (BTC) jsou potřebné v zemích s nestabilní měnou či s autoritářskými řežimi státního uspořádání. Mezitím se nejobchodovatelnější kryptoměna Bitcoin vrátila nad hranici 30.000 USD za BTC.

CNB BR FX24

Bankovní rada ČNB pravděpodobně opět zvýší sazby

6.6.2022

Podle aktuálního sdělení dosluhujícího guvernéra České národní banky pana Jiřího Rusnoka je vysoce pravděpodobné, že centrální banka České republiky (ČNB) na svém červnovém měno politickém zasedání Bankovní rady ČNB opět zvýší úrokové sazby. Základní úroková sazba označovaná jako 2T Repo sazba je nyní již ve výši 5,75 % ročně a odhady hovoří o dalších minimálně 0,75 procentech, což by představovalo návrat do doby úrokových sazeb konce 90-tých let minulého století.

pexels-markus-spiske-3671148

Finanční analytici a ekonomové čekají další zdražování

3.6.2022

Podle sdělení ekonomických zpravodajů v návaznosti na finanční stratégy a analytiky je zřejmé, že evropští spotřebitelé se vysoce pravděpodobně musí připravit na další růst cen nebo-li na pokračující růst stávající inflace. Míra inflace v Evropské unii v dubnu letošního roku 2022 vystoupala na rekordních 8,1 procenta, což je další nárůst v porovnání s březnem roku 2022. V České republice je pak podle obdobné metodiky výpočtu inflace ve výši 14,2 procenta za duben letošního roku 2022. Avšak analytici upozorňují, že pro potřeby finančního trhu a zejména střadatelů je třeba vycházet z celoroční inflace.

Oil barel 2 FX24

Zpráva Saudské Arábie způsobila pokles cen ropy

2.6.2022

Ceny ropy klesly po sdělení vedoucí země vyvážející ropu ve sdružení OPEC (The Organization of the Petroleum Exporting Countries) a to Saúdské Arábie, že je připravena zvýšit těžbu ropy, pokud ruská těžba výrazně poklesne po sankcích Evropské unie. Lídři EU se v pondělí 30.5.2022 dohodli na zákazu 90 % ruské ropy do konce roku 2022 v rámci šestého sankčního balíčku vůči Rusku od invaze na Ukrajinu. Toto zpočátku poslalo ceny ropy nahoru, avšak tato zpráva Saudů výrazně změnila obchodní trend komoditního trhu s ropou.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací