Odbory ve Spojených státech nemají příliš silnou pozici.

9.4.2021

„Odbory ve Spojených státech nemají příliš silnou pozici. Zatímco v roce 1983 v nich bylo organizováno 20 procent pracovní síly, dnes je to již pouze 11 procent. Počátkem roku však byl ohlášen vznik odborů v Googlu a je možné, že se začnou odborově organizovat i zaměstnanci dalších amerických společností na tamním trhu práce. Mají k tomu podporu od současné americké administrativy,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Program Antivirus podpořil trh práce, nenastal výrazný růst nezaměstnanosti

7.4.2021

„Díky programu Antivirus jsme v průběhu pandemie koronaviru nezaznamenali výrazný růst nezaměstnanosti na českém trhu práce. Jeho další fungování však již není přínosné, protože brání přechodu zaměstnanců do nových pracovních pozic, které s oživením ekonomiky vznikají,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. 

Deliveroo nezvládlo vstup na burzu, akcie klesaly až -30%

1.4.2021

Společnost Deliveroo nezvládla vstup na burzu. Akcie spadly o -30 procent. Deliveroo je společnost poskytující online rozvoz jídla, kterou založil Will Shu v roce 2013 v Londýně v Anglii. V koronavirové době rychle narůstaly tržby, ale stále mají problémy s vytvořením zisků. Bude proto zajímavé sledovat, jak si poradí s otvíráním ekonomiky až skončí pandemie, říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Centrální banky se vrhají do digitálních měn

25.3.2021

Centrální banky tak začaly přemýšlet nad digitální verzí bankovek a mincí, které obtěžkávají naše peněženky. Švédsko a pevninská Čína by už v roce 2021 mohly spustit vlastní digitální měny centrálních bank, často označované zkratkou CBDC (central bank digital currencies). Napsal o tom hlavní ekonom v HSBC James Pomeroy, jehož článek má Patria.cz k dispozici.

BHS: Zdražování pohonných hmot nebere konce

24.3.2021

„Ceny pohonných hmot se vrací na úroveň před propuknutím pandemie koronaviru. To vede k růstu nákladů na přepravu, což se začíná promítat v cenách zboží. Z ropného trhu si tak do české ekonomiky dovážíme kromě černého zlata i silný inflační tlak,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací