London SI

Velká Británie neočekávaně vykázala růst svého HDP

10.3.2023

Podle původních odhadů ze závěru loňského roku 2022 jak centrální banka Spojeného království Bank of England (BoE), tak i ve shodě s Úřadem pro rozpočtovou odpovědnost předpovídali začátkem roku 2023 nástup britské ekonomiky do hospodářské cyklu recese. Ovšem páteční data ze dne 10.3.2023 předčily svá očekávání a Velká Británie vykázala růst svého hrubého domácího produktu (HDP) o + 0,3 % za leden letošního roku 2023. Hospodářství Spojeného království Velké Británie a Severního Irska podle posledních zveřejněných ekonomických dat vykazuje známky svého ekonomického zotavení. 

OPEC H FX24

Ceny ropy vzrostly po té co údajně SAE odchází z kartelu OPEC

7.3.2023

V závěru minulého týdne se rozšířila zpráva od zdrojů z pod podmínkou anonymity, že Spojené arabské emiráty (SAE) hodlají opustit sdružení zemí vyvážejících ropu, světově známé jako OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries). Avšak oficiální činitelé SAE tuto informaci dementovali a v průběhu pondělí dne 6.3.2023 uvedli, že v tuto chvíli nehodlají opustit vlivnou ropnou alianci OPEC. Nicméně po této zprávě se ceny ropy na světovém komoditním trhu daly do pohybu směrem vzhůru a ceny ropy WTI tak již lekce překročila cenovou hranici 80 USD za barel.

CZKaEUR FX24

Směnný kurz české koruny nadále posílil

2.3.2023

Česká koruna (CZK) jako domácí měna České republiky na devizovém trhu i během noci ze středy na čtvrtek dne 2.3.2023 posílila svoji směnnou hodnotu vůči ostatním měnám a zejména pak vůči měně euro (EUR) a americkému dolaru (USD). V současnosti přitom česká ekonomika čelí závažnému hospodářskému propadu a neustále se zvyšujícímu deficitu státního rozpočtu, kdy za měsíc únor byl meziměsíční dluh již ve výši 119,7 miliard CZK, což je nejvyšší meziměsíční deficit státního rozpočtu v celé historii samostatného státu a celkové dluhové zatížení státního rozpočtu již dosáhlo výše 2,895 bilionu CZK.

BTC Coinbase

Společnost Coinbase má novou blockchainovou síť pro obchod s kryptoměnami

28.2.2023

Na základě sdělení odborníků zabývajícím se obchodem s virtuálními měnami, není v současné době trh s kryptoměnami příliš výhodný a aktuálně tyto trhy trpí tak zvanou „kryptozimou“. Nicméně jak se tradičně říká : „úspěch čeká připravené“ a právě některé burzy virtuálních měn se tak obracejí k novým opatřením, které následně přinášejí zisky i v této době. Jednou z takových burz – digotálních tržišť je i společnost Coinbase (NASDAQ-COIN), která nedávno již zpustila ostré testování pro nový blockchainový systém Ethereum (ETH/USD).

FED A

Spojené státy patrně čeká další zvyšování úrokových sazeb

23.2.2023

Ve středu dne 22.února letošního roku 2023 ve večerním evropském čase byl zveřejněn detailní zápis ze zasedání centrální banky USA Federal Reserve System a to z jednání klíčového výboru banky Federálního výboru pro volný trh (FOMC – Federal Open Market Committee), označovaný jako tak zvaný „minutovník FEDu“, který ukázal odhodlání členů tohoto výboru centrální banky Spojených států Federal Reserve System pokračovat v boji proti inflaci zvyšováním úrokových sazeb. Prozatím devizový trh nezareagoval očekávaným prudším nárůstem směnné hodnoty amerického dolaru (USD).

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací