ECB and FED FX24

Centrální bankéři jak v USA tak v Evropě opět zvýšily sazby

16.12.2022

V tomto 50. týdnu roku 2022 navýšily úrokové sazby klíčové centrální banky s vlivem na obchodní trend globálního finančního trhu. Včera 15.12.2022 na jednání Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) bylo schváleno rozhodnutí o dalším zvyšování úrokových sazeb v zemích platících eurem. Toto rozhodnutí evropských centrálních bankéřů přišlo jen den po té, co americká centrální banka FED, po svém zasedání ve středu 14.12.2022 oznámila rovněž zvýšení úrokové sazby, Obě centrální banky jak USA FED tak eurozóny ECB shodně zvýšily své základní úrokové sazby o 50 bazických bodů.

CZD 19.02.21

Nárůst výnosů z dluhopisů nese známky recese

13.12.2022

Drobní střadatelé ve vztahu k stále rekordní výši inflace spolu s investory, kteří ve svém sentimentu mají obavy z potencionálně reálně možné ekonomické recese rozvinutých ekonomik a to zejména jak hospodářství Spojených států amerických tak i členských zemí Evropské Unie. Právě sílící obavy možného hospodářského cyklu recese v USA zvýšily výnosy US státních dluhopisů, které tak vykazující známky reálnosti cyklu recese. Analytici totiž poukazují na to, že jednou z tak zvaně učebnicových příznaků recese je to, že výnosy krátkodobých dluhopisů jsou vyšší než u dlouhodobých.

USD FX24

Obavy z recese přibrzdily růst amerického dolaru

9.12.2022

Tenze mezi investory a obchodníky ve vztahu k stavu ekonomiky Spojených států amerických, kdy se i analytici finančních trhů obávají reálně možného propadu hospodářství USA do recese, způsobila nejprve pokles a následně zpomalení opětovného tempa růstu směnné hodnoty amerického dolaru (USD). Tohoto stavu tak v rámci forexových operací hbitě využili obchodníci s jednotnou evropskou měnou euro (EUR) a to za situace, kdy bylo zřejmé, že tato centrální evropská měna posílí a zvýšený zájem investorů o eura tak pomohl j jejímu posílení a měna EUR se tak vymanila z paritního pásma vůči USD.

Frank.DAX FX24

Očekávání investorů na růst evropských trhů se z části již vyplnilo

6.12.2022

V současném 49.týdnu letošního roku 2022 a to během evropského úterního dopoledne 6.12.2022, zhruba v čase 9:03 CET se bodový stav celoevropského akciového indexu STOXX 600+; pohyboval nad hranicí své průměrné hodnoty za 52 týdnů a to ve výši 440,87 bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,14 % bodové hodnoty. Předchozí hodnota tohoto akciového celoevropského indexu STOXX 600+ byla 433,90 bodů dle tohoto indexu a směnná hodnota jednotné evropské měny euro (EUR) vůči americkému dolaru rovněž posílila a vymanila se tak z paritního pásma vůči USD.

Powell FOMC FED

Vystoupení šéfa FEDu rozhýbalo finanční trhy

1.12.2022

Předseda Federal Reserve System (FED) tj. šéf centrální banky USA pan Jerome Powell v rámci svého vystoupení na finanční konferenci Brookings Institution ve Washingtoně, DC, které proběhlo ve středu 30.11.2022 potvrdil, že pravděpodobně dojde k menšímu zvýšení úrokových sazeb, které by mohlo začít již v prosinci letošního roku 2022, kdy bude ve dnech 13. a 14. prosince 2022 zasedání Federálního výboru pro volný trh (FOMC – Federal Open Market Committee), což je klíčový orgán centrální banky Spojených států, který jako jediný má pravomoc rozhodovat o úrokových sazbách.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací