Oil FXG

Ropa již začala stabilizovat své ceny

21.3.2023

Současná sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na finanční stratégy komoditního trhu a to v průběhu úterního evropského rána dne 21.března letošního roku 2023 ukázaly, že se ceny ropy na světovém komoditním trhu již začaly stabilizovat. Podíl na ustálení cen ropy podle těchto odborníků má zejména dohoda bankovního sektoru ohledně zmírnění dopadů bankovní krize na švýcarskou banku Credit Suisse, kterou převzala největší banka této evropské alpské země stojící mimo eurozóny banka UBC. Současné ceny ropy sice stále jsou v obchodním trendu medvědího trhu, avšak tempo poklesu je již pod procentem své ceny.

ECB 12 FX24

ECB i přes problémy bank zvýšila úrokové sazby

17.3.2023

Zasedání Rady guvernérů ECB (European Central Bank) dne 16.března letošního roku 2023 rozhodlo o dalším zvýšení úrokových sazeb v eurozóně a to o původně odhadovaných 50 bazických bodů neboli o půl procenta ročně. Evropští centrální bankéři tak rozhodly navzdory potížím, které v současnosti zažívá bankovní sektor po pádu bank v USA i Evropa, jenž aktuálně mimo jiné představuje potencionální krach švýcarské banky Credit Suisse jako jedné z desítky největších bank na světě. Na základě této současné bankovní krize tak analytici očekávali mírnější tempo růstu sazeb nebo dokonce nulové zvýšení.

BTC gold

Ceny zlata i kryptoměn posílily z obavy nové finanční krize

14.3.2023

Finanční krach jedné z velkých bank v USA a to SVB (Silicon Valley Bank) a následně dvou menších bank ve Spojených státech, které rovněž podporovali technologické společnosti a start-up podnikání v této oblasti a paradoxně jejich významnou část portfolia tvořil majetek v kryptoměnách, aktuálně způsobilo výrazný nárůst směnné hodnoty virtuálních měn na finančním trhu digitálních měn. Zejména pak silný nárůst ve značném dynamickém tempu zaznamenala nejrozšířenější kryptoměna a to Bitcoin (BTC), vedle kryptoměn díky této obavě z bankovní krize vzrostla též cena zlata již nad hranici 1.900 USD za trojskou unci.

London SI

Velká Británie neočekávaně vykázala růst svého HDP

10.3.2023

Podle původních odhadů ze závěru loňského roku 2022 jak centrální banka Spojeného království Bank of England (BoE), tak i ve shodě s Úřadem pro rozpočtovou odpovědnost předpovídali začátkem roku 2023 nástup britské ekonomiky do hospodářské cyklu recese. Ovšem páteční data ze dne 10.3.2023 předčily svá očekávání a Velká Británie vykázala růst svého hrubého domácího produktu (HDP) o + 0,3 % za leden letošního roku 2023. Hospodářství Spojeného království Velké Británie a Severního Irska podle posledních zveřejněných ekonomických dat vykazuje známky svého ekonomického zotavení. 

OPEC H FX24

Ceny ropy vzrostly po té co údajně SAE odchází z kartelu OPEC

7.3.2023

V závěru minulého týdne se rozšířila zpráva od zdrojů z pod podmínkou anonymity, že Spojené arabské emiráty (SAE) hodlají opustit sdružení zemí vyvážejících ropu, světově známé jako OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries). Avšak oficiální činitelé SAE tuto informaci dementovali a v průběhu pondělí dne 6.3.2023 uvedli, že v tuto chvíli nehodlají opustit vlivnou ropnou alianci OPEC. Nicméně po této zprávě se ceny ropy na světovém komoditním trhu daly do pohybu směrem vzhůru a ceny ropy WTI tak již lekce překročila cenovou hranici 80 USD za barel.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací