London_stock_exchange_reclad_3

Centrální bankéři Velké Británie neočekávaně zvýšili sazby

23.6.2023

Centrální bankéři Spojeného království Velké Británie a Severního Irska Bank of England (BoE) na svém zasedání ve čtvrtek 22.června letošního roku 2023 překvapivě rozhodli o zvýšení základní úrokové sazby a to o dalších 50 bazických bodů, neboli o půl procentního bodu roční úrokové sazby. V současnosti tak britská ekonomika pracuje s úrokovou sazbou ve výši rovných pěti procent a toto navýšení pak centrální bankéři zdůvodnili jako pokračující opatření v boji proti vysoké inflaci, která ve Spojeném království za měsíc květen roku 2023 vykázala meziroční objem ve výši 8,7 procenta.

CRC mix

Zájem o kryptoměny stále vzrůstá

20.6.2023

Současné rostoucí životní náklady pro obyvatele téměř v celém světě na základě zvyšování cen zejména energií, které se tak promítají do výrobních nákladů společností zajišťující výrobky a služby pro spotřebitele, ekonomy označované jako projev inflace, výrazně zvýšil zájem o kryptoměny jako alternativu investičního nástroje vhodného pro zhodnocování finančních prostředků, coby forma ochrany před inflací, oproti tradičnímu finančnímu trhu. Nicméně finanční odborníci upozorňují, že investice do kryptoměn je jednou z nejvíce rizikových investic a případná ztráta tak může být mnohonásobně vyšší než objem míry inflace.

ECB bridge

ECB zvýšila sazby na doposud nejvyšší úroveň za 22 let

16.6.2023

Zasedání Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB – European Central Bank), které se uskutečnilo ve čtvrtek dne 15.června letošního roku 2023 jako měno politické rozhodlo o zvýšení úrokové sazby o dalších 25 bazických bodů, nebo-li o + 0,25 % ročně. Na základě tohoto rozhodnutí tak v eurozóně došlo ke zvýšení základní úrokové sazby na 4,00 % p.a. a depozitní sazba se tak dostala na úroveň ve výši 3,50 % ročně, což dle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky finančního trhu představuje nejvyšší hodnoty bankovních sazeb ECB za posledních 22 let.

Inflace v ČR CZD

V České republice inflace za květen poklesla

13.6.2023

Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil data ohledně spotřebitelských cen a míry inflace za květen letošního roku 2023 a to v pondělí dne 12.června 2023. Tyto data tak ukázala zvolnění míry inflace v České republice (ČR) a dle zprávy ČSÚ porovnávaná inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen k měsíci květnu 2023 v porovnání s květnem loňského roku 2022 tak vypovídá o růstu ve výši 11,1 procent změny cenové hladiny v České republice. Tato současná výše spotřebitelských cen v ČR je tak třináctou nejvyšší inflací v porovnání s 41 evropskými státy.

CNB BR FX24

ČNB již více jak 6 měsíců neintervenovala kurz CZK

8.6.2023

Finanční a ekonomičtí zpravodajové v tomto 23.týdnu letošního roku 2023 informovali, že dle vyjádření centrální banky České republiky ČNB (České národní banky) v průběhu měsíce dubna roku 2023 neprováděla ČNB žádné intervence vůči české koruně (CZK), nebo-li ČNB neuzavřela na devizovém trhu na podporu směnného kurzu CZK žádné spotové operace a poslední takové operace probíhaly naposledy v říjnu loňského roku 2022, uvádí ve svém sdělení Česká národní banka. Na základě tohoto pak vyplývá, že stávající průběh směnné hodnoty CZK od začátku letošního roku 2023 je v trendu volného trhu, uvádějí analytici makléřských společností.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací