EUR UP FX24

Míra inflace v Evropské unii klesla

19.10.2023

Podle posledních zveřejněných dat ohledně míry inflace v Evropské unii (EU) za září letošního roku 2023 se ukázalo, že inflace v EU poklesla a to lehce pod 5 procent na hodnotu ve výši 4,9 % meziročně. Nejvyšší inflaci ze zemí EU má Maďarsko a to s objemem ve výši 12,2 % p.a. a Česká republika je čtvrtá nejhorší země EU s inflačním objemem ve výši 8,3 procenta. Naopak nejnižší inflace se v současnosti běhěm září roku 2023 projevila v Nizozemsku, kde dokonce dosáhla lehce zápornou hodnotu ve výší – 0,3 % a dále pak pod jedno procento inflačního nárůstu mělo Dánsko s 0,6 % p.a. a také Belgie, kde míra meziroční inflace dosáhla pouhých 0,7 % ročně.

EUR 17.08.16 FX24

Index ekonomického sentimentu ZEW v eurozóně vrostl

17.10.2023

Ukazatel ekonomického sentimentu nebo-li podnikatelské nálady index ZEW pro eurozónu se v říjnu letošního roku 2023 odrazil na 2,3 bodu z předchozí negativní hodnoty, která byla ve výši -8,9 bodu v předchozím měsíci září letošního roku 2023, což je lepší výsledek než očekávání trhu ve výši -8.  V tomto případě tak jde o nejvyšší hodnotu od letošního dubna roku 2023, kdy 53,7 % dotázaných analytiků předpokládá stabilitu ekonomické aktivity v zemích platících eurem (EUR) jako svojí národní měnou. Nicméně i přžes tyto ukazatele k výraznějšímu posílení eura vůči americkému dolaru (USD) či ostatním hlavním světovým měnám nedošlo.

Oil and USD FX24

Cena ropy stoupla v obavách o její dodávky

13.10.2023

Komoditní trh s ropou v posledních necelých dvou dnech zažil dvě výraznější změny obchodního trendu komodit ropy a to jak lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate tak severomořské ropy Brent. Během čtvrtka dne 12.10.2023 po té co byl zveřejněn index spotřebitelský cen CPI, který ukázal, že inflace v USA meziročně opět vzrostla a investoři tak predikují další zvýšení úrokových sazeb a posílení směnné hodnoty amerického dolaru (USD) vyvolalo na komoditním trhu pokles cen ropy. Ovšem během evropské noci ze čtvrtka na pátek 13.10.2023 ceny ropy na komoditním trhu vzrostly.

USD FX24

Směnná hodnota amerického dolaru oslabila

11.10.2023

Současná směnná hodnota amerického dolaru (USD) v průběhu středečního evropského dopoledne zaznamenala pokles vůči ostatním světovým měnám. Podle sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy devizového trhu americký dolar se výrazněji propadl, když sledoval pokles výnosů amerického ministerstva financí zatížený holubičími komentáři Federálního rezervního systému FED (federál Reserve System), když obchodníci vyčkávají na informace o výhledu úrokových sazeb, které budou zveřejněny v rámci minutovníku FEDu již dnes během dne později.

gold NP FX24

Cena zlata vyskočila po vypuknutí války na Blízkém východě

9.10.2023

Ceny zlata na začátku pondělí dne 9.10.2023  stouply o více než 1 %, protože na Blízkém východě došlo k dramatickým střetům mezi izraelskými ozbrojenými silami a silami palestinského hnutí Hamasu. Izrael v neděli zaútočil na palestinskou enklávu Gaza a zabil stovky lidí v odvetě za jeden z nejkrvavějších útoků ve své historii, kdy v sobotu v izraelských městech řádila islamistická skupina Hamas. Během víkendu se tak zvýšilo riziko širšího konfliktu na Blízkém východě a tyto skutečnosti probíhající izraelsko – palestinské války  podnítily spěch investorů do bezpečných investičních nástrojů, čímž je mimo jiné především investiční zlato.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací