CZKaEUR FX24

Česká koruna posílila nejvýše od roku 2008

13.2.2023

Domácí měna České republiky česká koruna (CZK) v roce svého třicátého výročí novodobého osamostatnění byla v průběhu čtvrtečního odpoledne 9.února 2023 nejsilnější vůči jednotné evropské měně euro (EUR) od 12.srpna roku 2008. Podle finančních analytiků tak aktuální směnný kurz CZK vůči EUR ignoruje veškeré negativní předpovědi pro českou ekonomiku a své predikované oslabení. Česká koruna (CZK) se tak v uvedeném dni posunula na hodnotu vzájemného směnného kurzu vůči euro (EUR) ve výši 23,6785 CZK za EUR. Česká koruna zpevnila i k americkému dolaru (USD) a to v kurzu 21,9690 CZK za USD.

EUR 100 FX24

ECB bude i nadále podporovat eurobankovky

9.2.2023

Představitelé centrální banky eurozóny ECB – European Central Bank a zároveň centrální banky s velmi silným metodickým vlivem na ostatní členské státy EU, které zatím eurem neplatí se aktivně zajímají o názory obyvatel a firem ohledně způsobů provádění plateb za služby, výrobky a ostatní vydání. V této souvislosti tak zahájila ECB průzkum o tom, co znamenají pro budoucnost hotovostní platby v porovnání s digitálními platebními prostředky. Podle prvních odhadů, které ECB zveřejnila dne 6.2.2023 převažuje mezi veřejností obliba hotovostních plateb, avšak na směnnou hodnotu eura způsob platby nemá.

Oil Arab FX24

Čínská poptávka a zemětřesení v Turecku zvýšilo cenu ropy

7.2.2023

Podle vyjádření ekonomických zpravodajů v průběhu evropské noci z pondělí na úterý dne 7.února letošního roku 2023 a zejména pak v průběhu evropského úterního rána dne 7.2.2023 ceny ropy vzrostly během několika málo hodin o více jak jedno procento své původní ceny v závěru předchozího obchodního dne 6.2.2023. Podle analytiků makléřských společností v napojení na stratégy komoditního trhu je v současnosti hlavním důvodem podle výhledu ekonomického rozvoje Číny právě výrazně zvýšená čínská poptávka. Vyjma tohoto důvodu tak dalším silným důvodem jsou obavy z důsledků tragického zemětřesení v Turecku.

ECB + CNB FX24 (2)

ECB úrokové sazby zvýšila – ČNB ponechala beze změny

3.2.2023

Evropská centrální banka ECB (European Central Bank) měla ve čtvrtek dne 2.2.2023 své vrcholné zasedání Radu guvernérů na kterém rozhodla o zvýšení sazeb v eurozóně a to o půl percentního bodu na rovná tři procenta. Toto zasedání Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) jako centrální banky eurozóny ve vazbě na jednotnou evropskou měnu euro (EUR) podle prohlášení představitelů ECB reagovalo zvýšením úrokových sazeb na stále vysokou míru inflace v eurozóně. Česká národní banka (ČNB) tak v tento stejný den ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na 7 % p.a..

CZD zdražování

Dluhopisy jako alternativní forma penzijního spoření

31.1.2023

V současné době Vláda České republiky se chystá upravit příspěvky u penzijního spoření. Těm, kdo si měsíčně ukládají méně než pětistovku měsíčně, ji odejme úplně a štědřejší bude jen k těm, kdo začnou spořit více. „Dolní hranice úložky, od které se poskytuje státní příspěvek, se zvyšuje z 300 Kč na 500 Kč a zároveň se zvyšuje horní hranice úložky, nad kterou státní příspěvek již dále neroste, ze současných 1000 Kč na 1500 Kč,“ řekla Právu mluvčí resortu financí Gabriela Krušinová.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací