Trh_práce_USA_FB

V USA již mají úrokovou sazbu v rozpětí 2,25 - 2,5 % p.a.

28.7.2022

Zasedání amerických centrálních bankéřů, které probíhalo tradičně ve dvou dnech a to od 26. do 27. července letošního roku 2022 svým rozhodnutím naplnilo odhady finančních analytiků a zvýšilo tak úrokové sazby v USA. Po zasedání klíčového výboru centrální banky Spojených států FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve System) pak jeho šéf pan Jerome Powell na tiskové konferenci ve večerních evropských hodinách dne 27.7.2022 oznámil zvýšení základní úrokové sazby o 75 bazických bodů, čímž se tato referenční sazba posunula do výše rozpětí od 2,25 do 2,50 % p.a.

ECB E FX24

Zvýšením sazeb ECB doposud euro nezpevnilo

26.7.2022

Zasedání Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB – European Central Bank), které se uskutečnilo ve čtvrtek 21.7.2022 v sídle centrální banky eurozóny a EU ve Frankfurtu nad Mohanem, rozhodlo o zvýšení úrokových sazeb o 50 bazických bodů. Tento krok zvýšení sazeb pak ekonomičtí zpravodajové v návaznosti na finanční stratégy komentují, že nastal prakticky až po 11 letech, kdy po celou dobu byla základní úroková sazba na nule a depozitní sazba dosahovala záporné nebo-li negativní výše, čímž tímto rozhodnutím bylo dosaženo hodnoty depozitní sazby ve výši čisté nuly.

58377_US-New-York

Výnosy US dluhopisů signalizují recesi ekonomiky USA

21.7.2022

Dluhopisový trh zaznamenal nárůst výnosů nejen z držení standardního 30-ti letého amerického státního dluhopisu (US 30-YR) ve výši nad 3 % p.a., ale i tohoto výnosu nad tři procenta aktuálně dosáhl 10-ti letý státní dluhopis (US 10-YR), který je označován jako tak zvaný srovnávací dluhopis US dluhopisového trhu. Inverze výnosové křivky – kdy krátkodobější státní dluhopisy mají vyšší výnosy než ty dlouhodobější, přestože nesou nižší riziko – jsou trhy často vnímány jako znamení, že se blíží recese. V současnosti totiž americké státní dluhopisy se splatností na 2 a 5 let vykazují vyšší výnos než ty 10-ti a 30-ti leté US dluhopisy.

CZKaEUR FX24

Česká koruna posílila, patrně díky intervencím ČNB

18.7.2022

Směnný kurz české koruny (CZK) vůči jednotné evropské měně euro (EUR) od konce 27.týdne roku 2022 posiluje a CZK se tak dostala na nejsilnější směnný kurz vůči EUR od února letošního roku 2022. Přímá spojitost s CZK a EUR je tak dle finančních odborníků patrně dotčena intervenčními zásahy centrálních bankéřů z České národní banky (ČNB), kdy dle vývoje směnného kurzu české koruny vůči euru jasně vypovídá, že i nové vedení ČNB pokračuje v intervenčních nákupech k udržení přijatelného kurzovního pásma pro CZK, avšak je patrný pokles CZK vůči USD ve srovnání se začátkem roku 2022.

dollar and euro FX24

Euro poprvé dosáhlo parity s americkým dolarem

13.7.2022

Finanční stratégové a analytici makléřských společností již před několika měsíci tento současný stav stejné směnné hodnoty eura (EUR) a amerického dolaru (USD) predikovali s odhadem, že tato skutečnost může nastat v závěru letošního roku 2022. Již tehdy řada investorů a obchodníků zaznamenala toto upozornění, avšak velká většina účastníků finančních trhů v paritu EUR a USD nevěřila neboť spoléhala na zásah monetární politiky centrální banky eurozóny a EU, avšak Evropská centrální banka (ECB) i přes prolomení paritního pásmu kurzu obou měn ponechala úrokové sazby a svoji monetární politiku beze změny. O to větším šok v době energetické krize je to pro Evropou neboť parita měn se tak dostavila o zhruba 4 – 5 měsíců dříve než se očekávalo, uvádějí ekonomičtí zpravodajové.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací