21.5.2024

V úplném začátku nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2024 jako 21.v pořadí a to v pondělí dne 20.5.2024 se cena zlata na komoditním trhu posunula na nové historické maximum, když se spotové investiční zlato obchodovalo na hodnotě dosavadního rekordního maxima ve výši 2.449,89 USD za trojskou unci. Podle vyjádření ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností této rekordní ceny zlata bylo dosaženo za situace, kdy investoři a obchodníci očekávají uvolnění monetární politiky centrální banky Spojených států FED v podobě snížení úrokových sazeb v USA.,

 

 

Úrokové sazby v USA stanovované Federálním výborem pro volný trh centrální banky USA Federálním rezervním systémem FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve System) mají značný vliv na směnnou hodnotu amerického dolaru (USD), který jako hlavní měna světového komoditního trhu ovlivňuje cenu komodit a zejména ceny zlata. Toto spojení směnné hodnoty USD a ceny zlata je ekonomy nazýváno jako tak zvané inverzní pravidlo. Silná směnná hodnota USD tak snižuje poptávku po zlatě a jeho cena tak klesá, neboť drtivá většina investorů a obchodníků je z mimo dolarové zóny a po většinou pohází z asijských trhů jako jsou obchodníci z Číny a Indie. Současný investiční sentiment, který udává predikci již brzkého snížení úrokových sazeb v USA spolu s momentálním poklesem směnného hodnoty USD tak zvýšil poptávku po zlatě a v návaznosti na princip převisu poptávky nad nabídkou cena investičního zlata vzrostla.

V průběhu evropského úterního poledne dne 21.května letošního roku 2024, zhruba v čase 12:16 CET se aktuální cena investičního zlata na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) pohybovala na hodnotě ve výši 2.421,00 USD za trojskou unci s dosavadním denním poklesem o – 0,72 % své předchozí ceny. Tento pokles z včerjší maximální ceny je dle analytiků způsoben procesem standardního výběru zisků účastníky komoditního trhu. Tato současná cena tak dle dat technické analýzy představuje celkový roční růst o + 16,04 % ceny za posledních 52 týdnů. Ovšem k největšímu nárůstu ceny došlo až v posledních měsících letošního roku 2024, kdy cena investičního zlata od začátku roku 2024 vzrostla o + 14,62 % své ceny v porovnání s cenou v závěru loňského roku 2023. Uvedené ceny v průběhu úterního poledne dne 21.5.2024 bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) klesla na hodnotu ve výši 104,52 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,04 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn.

Spolu s výše uvedeným pak dalším faktorem, který silně ovlivňuje zájem o zlato a to nejen v podobě spotových kontraktů, ale i ve formě fyzického držení je inflace. Stále přetrvávající obavy z návratu silného růstu cen neboť stávající sice klesající úroveň meziroční inflace nejeví známky trvalé změny udržuje investorský sentiment v zájmu o tradičně bezpečné investiční nástroje, kam zlato bezpochyby patří, Údaje z minulého týdne ukázaly, že americké spotřebitelské ceny vzrostly v dubnu méně, než se očekávalo, což naznačuje, že inflace obnovila svůj klesající trend, což podpořilo očekávání zářijového snížení úrokových sazeb. Nižší sazby snižují alternativní náklady na držení nevýnosných drahých kovů, které rovněž těží z nejistoty na trhu. Nicméně inflace je lepkavá, v údajích o inflaci můžeme vidět nějaké whipsawy, ale také zatěžující dluh v USA, existuje důvod, proč se od toho také odklonit. Takže je to tato dokonalá bouře, která udržela trh na vzestupu ve zlatě,“ řekl Daniel Pavilonis, hlavní tržní stratég společnosti RJO Futures a očekává, že zlato se v krátkodobém horizontu vyšplhá na téměř 2.500 USD za trojskou unci,  Cenu zlata v růstu také podpořila zvýšená držba Čínské centrální banky. Stratégové komoditního trhu tak očakávají do konce letošního roku cenu blízko 3.000 USD za trojskou unci.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací