7.5.2024

Průměrná cena zlata za minulý týden, který je označován v kalendáři letošního roku 2024 jako 18.v pořadí byla na hodnotě ve výši 2.280 USD za trojskou unci a v začátku tohoto 19.týdne se cena zlata stabilně udržovala nad touto průměrnou hodnotou, uvádějí ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky makléřských společností. Podle těchto odborníků současnou cenu zlata ovlivňuje vyjma tradiční směnné hodnoty amerického dolaru (USD) ve spojitosti s úrokovými sazbami stanovovaných centrální bankou Spojených států FED, rovněž míra inflace , tak silný vliv stále mají přetrvávající globální bezpečnostní rizika.

 

 

 

 

Jedním z těchto hlavních geopolitických rizik je současný vývoj bezpečnostní situace v Blízkovýchodní oblasti a to zejména vztahy státu Izrael se svými sousedy jak tradiční spory s Palestinci tak nedávný otevřený válečný konflikt s Iránem, který má rovněž spojitost s Palestinci. Dále pak již více jak dva roky investory zneklidňuje vývoj války na Ukrajině, kdy podpora Ukrajiny ze strany USA a dalších zemí severoatlantické aliance NATO proti Ruské federaci stále udržuje bezpečnostní napětí na úrovni až globálního válečného konfliktu nebo.li světové války. Právě tato situace má vliv na investorský sentiment, který pak v rámci chování investorů na komoditním trhu ovlivňuje tvorbu cen zlata na základě jeho nabídky a poptávky. Dalším výrazným faktorem ceny zlata je pochopitelně směnná hodnota USD na základě výše úrokových sazeb, kdy poslední predikce uvádějí, že uvolňování sazeb ze strany FEDu bude mírnější než se očekávala, ba dokonce letos již vůbec žádné.

Absence snižování úrokových sazeb na zasedání FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve System) v letošním roce 2024 není příliš příznivou zprávou pro cenu zlata, avšak podíl vlivu právě obav z dopadů geopolitických konfliktů tak doposud převažuje nad těmito tradičními vlivy a cena zlata se tak stále stabilně drží na svých rekordních hodnotách. Hlavním argumentem centrálních bankéřů USA z FOMC FED je skutečnost, že míra inflace se nevyvíjí dle představ centrálních bankéřů a stále vykazuje relativně vysoké hodnoty svého měsíčního nárůstu. Podle ekonomických projekcí pak současný stav vývoje spotřebitelského trhu ve Spojených státech nedává bankéřům Federal Reserve Systém takový obraz, který by alespoň z části indikoval potencionální pokles míry inflace. Naopak aktuální data ukázaly monetární meziměsíční růst inflace v USA a z celkového ročního srovnání je tak patrné, že pokles míry inflace, tak aby naplnil inflační cíl FEDu se zcela zastavil. Tato skutečnost zpomalení poklesu inflace a současné zastavení poklesu míry inflace tak na základě investorského sentimentu udržuje dosavadní stabilitu cen zlata, uvádějí analytici,

Aktuálně v průběhu evropského úterního dopoledne dne 7.května letošního roku 2024, zhruba v čase 10:11 CET se cena investičního zlata na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) pohybovala ve výši 2.327,20 USD za trojskou unci s dosavadní denní korekcí své ceny v mírnějším poklesu o – 0,17 % své předchozí ceny. Nicméně tato cena dle dat technické analýzy představuje celkový roční růst o + 9,37 % své předchozí ceny za posledních 52 týdnů. Tempo růstu ceny zlata je však v letošním roce 2024 dynamičtější v porovnání s celým loňským rokem neb cena zlata od začátku letošního roku tj. zhruba za poslední 4 měsíce vzrostla o + 10,21 % své ceny.  Této aktuální ceny investičního zlata bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) byla na hodnotě ve výši 105,24 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,18 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací