8.3.2024

Jednání Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB – Europen Central Bank), které se uskutečnilo tradičně ve čtvrtek a to dne 7.března letošního roku 2024 v sídle centrální banky eurozóny ve Frankfirtu nad Mohanem, ponechalo všechny tři úrokové sazby beze změny. Od posledního zasedání Rady guvernérů v lednu inflace dále klesala. V nejnovějších projekcích odborníků ECB byla inflace revidována směrem dolů, zejména pro rok 2024, což odráží především nižší příspěvek cen energií. Nejen na základě tohoto rozhodnutí směnná hodnota jednotné evropské měny euro (EUR) tak zůstala téměř bez reakce devizového trhu.

 

 

V průběhu evropského pátečního dopoledne dne 8.března letošního roku 2024 se tak směnná hodnota jednotné evropské měny euro (EUR) vůči hlavním světovým měnám a zejména vůči americkému dolaru (USD) pohybovala v závislosti na vnějších faktorech a toto měno politické zasedání ECB tak mělo zanedbatelný vliv na směnný kurz eura (EUR). Tak zvaný globální měnový pár eura (EUR) a amerického dolaru (USD) se tak spíše řídil podněty vycházející z globálního směnného postavení amerického dolaru (USD) vůči hlavním světovým měnám. V uvedený den a to zhruba v čase 10:03 se sento měnový pár EUR/USD obchodoval v rámci forexových operací devizového trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,094 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,101 % kurzu vůči USD.

Vzájemného směnného kurzu bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) byla na bodovém stavu ve výši 102,81 USD bodů s dosavadním denním technickým poklesem o – 0,01 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn. Podle analytiků je tak současná směnná hodnota EUR vůči USD ve výši blízko 1,10 USD za EUR způsobena silnějším předchozím postupným poklesem USD a to zhruba téměř o 2 body dolarového indexu DXY v několika předchozích dnech. Pokles USD dle analytiků souvisí s aktuálním investorským sentimentem v USA, který předpokládá zahájení série snižování úrokových sazeb ze strany centrální banky Spojených států FED (Federal Reserve Systém) ještě v první polovině letošního roku 2024.

Toto poslední zasedání Rady guvernérů ECB tak dle sdělení ekonomických zpravodajů jen prodloužilo očekávání účastníků finančního trhu na rozhodnutí ECB o snížení úrokových sazeb. Centrální banka eurozóny tak jen stroze oznámila po svém zasedání: „klíčová  úroková sazba pro hlavní refinanční operace a úrokové sazby pro mezní zápůjční facilitu a vkladovou facilitu zůstanou nezměněny na 4,50 %, 4,75 % a 4,00 procenta“. Co se týče programu nákupu aktiv APP a programu nouzových nákupů pandemie PEPP pak k tomuto představitelé ECB uvedli : „Portfolio APP klesá měřitelným a předvídatelným tempem, protože Eurosystém již nereinvestuje splátky jistiny ze splatných cenných papírů. Rada guvernérů hodlá v první polovině roku 2024 pokračovat v plném reinvestování jistiny ze splatných cenných papírů nakoupených v rámci PEPP. Ve druhé polovině roku má v úmyslu snížit portfolio PEPP o 7,5 miliardy EUR měsíčně v průměru. Rada guvernérů má v úmyslu ukončit reinvestice v rámci PEPP na konci roku 2024".

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací