28.5.2024

Průběh obchodování s ropou během evropského úterního rána a začátku dopoledne tohoto dne 28.května letošního roku 2024 byl stabilní v obchodním trendu býčího trhu, kdy růst ceny lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) je v porovnání s růstem ceny severomořské ropy Brent velmi dynamický, uvádějí ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky makléřských společností. Investoři, obchodníci a ostatní účastnici komoditního trhu obchodující s ropou v této souvislosti vyčkávají na nadcházející zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a spojenců. známé jako OPEC+.

 

 

Během úterního evropského dopoledne dne 28.5.2024, zhruba v čase 10:02 CET se na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) pohybovala cena lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) na hodnotě ve výši 78,84 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 1,44 % své ceny. Evropský protějšek ropy WTI a to severomořská ropa Brent v uvedeném dni a čase se na komoditním trhu ICC (Intercontinental Exchange Europe) pohybovala na hodnotě své ceny ve výši 83,18 USD za barel s dosavadním o mnoho nižším růstem své hodnoty než ropa WTI a to o + 0,10 % ceny. Těchto cen ropy na komoditním trhu bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD), coby ústřední měna komoditního trhu vykazovala dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) pokles o – 0,13 % bodové hodnoty dle tohoto indexu při stavu ve výši 104,46 USD bodů. Tento dolarový index porovnává směnnou hodnotu amerického dolaru (USD) vůči měnovému koši šesti hlavních světových měn.

Současné ceny ropy jak WTI tak i Brent představují dle dat technické analýzy stále celoroční cenové posílení, avšak již nedosahují svých realitně vyšších hodnot. Lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) v celkovém ročním porovnání posílila o + 12,38 % své ceny za posledních 52 týdnů. Ropa WTI od začátku letošního roku 2024 posílila již o + 9,93 % své ceny v porovnání s cenou v konci loňského roku 2022. Růst ceny zaznamenala také severomořská ropa Brent, které v celoročním porovnání vzrostla o + 13,27 % své ceny za posledních 52 týdnů a od začátku letošního roku 2024 se její cena zvýšila o + 8,95 % ceny v porovnání s cenou v závěru loňského roku 2024. Nicméně podle ekonomických zpravodajů v napojení na finanční stratégy komoditního trhu se cena ropy odvíjí od základního pravidla nabídky a poptávky, která je pak velmi úzce spojena se směnnou hodnotou amerického dolaru (USD), coby hlavní měny globálního komoditního trhu.

Důležitým ovlivňujícím faktorem vyjma síly amerického dolaru, která velmi úzce souvisí s nabídkou je objem ropy na trhu, který právě s cílem ovlivnění ceny souvisí s největším světovým kartelem ropy a jeho spojenců což je OPEC a OPEC+. Toto mezinárodní společenství zemí vyvážejících ropu, které zahrnuje na jedné straně majoritní podíl OPECu díky produkci Saudské Arábie a na druhé straně OPEC+ , který zahrnuje významný podíl Ruské Federace vytváří skrz omezování nebo naopak zvyšování  produkce ropy tlak na cenu ropy a to na její zvýšení či snížení v návaznosti na situaci globálního komoditního trhu s ropou. “Očekáváme, že ceny ropy v příštích dnech porostou výše kvůli očekávanému pokračujícímu dobrovolnému snižování produkce ze strany producentů ropy a rostoucím vyhlídkám na uvolnění americké měnové politiky,” řekl pan Satoru Yoshida, komoditní analytik společnosti Rakuten Securities.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací