5.3.2024

Po nedělním dne 3.3.2024 oznámení kartelů OPEC a OPEC+ klesly ceny ropy na světovém komoditním trhu. Podle sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy komoditního trhu ceny ropy tak zareagovaly na situaci, kdy obchodníci, investoři a ostatní účastníci trhu v současnosti trh s ropou nepovažují za optimální a poptávka se tak snížila. V reakci na toto pak ropný kartel OPEC+ oznámil prodloužení dobrovolného snižování produkce i v druhém čtvrtletí letošního roku 2024 s cílem stabilizace ceny ropy na trhu.

 

V  průběhu úterního evropského dopoledne dne 5.března letošního roku 2024, zhruba v čase 8:47 CET se cena lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) obchodovala na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) ve výši 78,33 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,52 % ceny. Tato současná cena tak dle dat technické analýzy představuje celkový roční růst o + 4,06 % své ceny za posledních 52 týdnů. Ovšem cena ropy WTI od začátku letošního roku 2024 již nabrala více jak dvojnásobné tempo svého růstu v porovnání s ročním srovnáním a to s růstem  o + 9,22 % své ceny od začátku roku 2024 v porovnání s cenou na konci loňského roku 2023. V této souvislosti nedělní oznámení OPEC+ ze dne 3.3.2023 o tom, že dobrovolné snížení těžby v objemu 2,2 milionů barelů denně prodlužuje o další 3 měsíce druhého čtvrtletí letošního roku 2024 mělo dopad na tvorbu ceny ropy v rámci obchodování na světovém komoditním trhu.

Severomořská ropa Brent se tak aktuálně v uváděném dni a čase obchodovala na komositním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) na hodnotě ve výši 82,48 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,39 % své ceny. Tato současná cena ropy Brent dle dat technické analýzy tak představuje celkový roční růst o + 5,53 % ceny za posledních 52 týdnů a od začátku roku 2024 cena severomořské ropy Brent vzrostla o + 7,45 % ceny v porovnání s cenou v úplném závěru loňského roku 2023. Momentálně tak tyto ceny ropy jak ropy WTI tak i ropy Brent byly dosaženy za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) vykazovala změnu obchodního trendu a vůči ostatním světovým měnám opět posilovala. Podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) se v průběhu evropského úterního dopoledne dne 5.března letošního roku 2024 směnná hodnota pohybovala ve výši 103,88 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,05 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává USD s další šesticí hlavních světových měn.

Spolu s OPEC+, kde významné postavení zastává Ruská federace se k prodloužení dobrovolného snížení těžby přihlásil i lídr samotného kartelu OPEC a to Saudská Arábie, která oznámila prodloužení snížení těžby o 1 milion barelů denně až do konce druhého čtvrtletí letošního roku 2024. Podle dostupných údajů na trhu s ropou tak z výše uvedeného sdělení tak vyplývá, že Saudská Arábie až do konce června letošního roku 2024 bude dodávat na světový trh s ropou zhruba 9 milionů barelů ropy denně. Spolu s tím pak Rusko, další těžká váha OPEC+, sníží do konce června roku 2024 svou produkci a exportní dodávky, a to dohromady o 471 000 barelů denně. Moskva se dobrovolně přihlásila, že v prvním čtvrtletí sníží své zásoby o 500 000 barelů denně. Další klíčoví producenti Irák a Spojené arabské emiráty rovněž prodlouží své dobrovolné snížení produkce o 220 000 barelů denně a 163 000 barelů denně až do konce druhého čtvrtletí letošního roku 2024 s cílem zvýšení a následné stabilizaci ceny ropy na světovém komoditním trhu.

 

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací