9.5.2024

V průběhu čtvrtečního evropského dopoledne dne 9.května letošního roku 2024 se americký dolar (USD) držel v úzkých pásmech svého kurzovního posunu vůči většině ostatních hlavních světových měn. Tuto situaci pak zdůvodňují ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky tím, že účastníci finančního trhu očekávali klíčová data o inflaci v US a zejména podněty k politice  Federálního rezervního systému, zatímco zaměření na masivní rozdíl v úrokových sazbách mezi Japonskem a USA pak pomohlo dosáhnout určitého zisku na japonském jenu (JPY).

 

 

V průběhu čtvrtečního evropského dopoledne dne 9.5.2024, zhruba v čase 9:56 CET se tak americký dolar (USD) vůči japonskému jenu (JPY) obchodoval v rámci forexových operací devizového trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 155,79 JPY za USD s dosavadním denním posílením USD o + 0,20 % kurzu vůči JPY. Po zveřejnění souhrnu názorů centrální banky Japonska Bank of Japan (BoJ) z dubnového zasedání v letošním roce 2024 tak u japonského jenu došlo k mírnému posílení, což ukázalo, že mnoho členů představenstva BoJ vidělo potřebu zvýšit sazby a případně omezit nákupy dluhopisů banky. Současná situace tak posunula JPY pod hranici kurzu ve výši 160 JPY za USD, kde se směnná hodnota japonského jenu vůči americkému dolaru nacházela minulý týden, když dosáhla tohoto historicky rekordního kurzu. Nicméně podle sdělení stratégů devizového trhu obchodní trend měnového páru USD/JPY stále zůstává pro japonský jen v medvědím stylu.

Obchodníci a ostatní účastníci devizového trhu však stále zůstávají pozorní vůči monetární politice japonských centrálních bankéřů z Bank of Japan (BoJ), kdy nelze vyloučit případnou měnovou intervenci ze strany centrálních bankéřů BoJ s cílem posílit směnnou hodnotu japonského jenu vůči americkému dolaru. Nejvyšší tak zvaný diplomat japonské měny Masato Kanda, coby světově uznávaný finanční odborník a bývalý ministr financí Japonska právě dnes ve čtvrtek 9.5.2024 již po několikáté zopakoval varování, že Tokio je připraveno jednat na měnovém trhu. Spolu s tím účastníci devizového trhu a zejména obchodníci v USA vyhodnocují poslední zasedání amerických centrálních bankéřů FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve Bank), které proběhlo minulý týden ve dnech 30.4.-1.5.2024. Nicméně trh se opravdu neznepokojuje náhlým obratem Fedu. Takže v tomto smyslu je trh zaujatý směrem vzhůru pro dolar/jen,“ řekl Masafumi Yamamoto, hlavní měnový stratég společnosti Mizuho Securities.

Nálada účastníků finančního trhu je rovněž ovlivněna překvapivým zpomalením růstu pracovních míst mimo zemědělství, kdy tato data byla reportována tradičně první pátek v měsíci tj. 3.5.2024 a ukázala, že FOMC FED se pravděpodobně bude muset zabývat snížením úrokových sazeb a to nejméně dvakrát do konce letošního roku 2024, uvádějí ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky. Tyto skutečnosti a události ohledně měnového páru JPY/USD tak z části odvrátily pozornost účastníků devizového trhu obchodujících v americké měně USD od zvýšené pozornosti k jednotné evropské měně euro (EUR). Aktuálně v průběhu evropského čtvrtečního dopoledne dne 9.5.2024, zhruba v čase 10:29 CET se tento globální měnový pár EUR/USD obchodoval v rámci forexových operací na devizovém trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,073 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o -0,177 % kurzu vůči USD. Pochopitelně účastníci devizového trhu rovněž velmi pozorně sledují hlavní geopolitické události a to zejména současný průběh válečného konfliktu mezi Izraelci a Palestinci v pásmu Gazy, kdy během středy 8.5.2024 USA pozastavily dodávky zbraní pro Izrael, neboť bylo zjištěno, že letecké pumy dodané USA byly Izraelci použity proti civilnímu palestinskému obyvatelstvu.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací