30.5.2024

Trhy ještě v letošním roce, počínaje již červnem roku 2024 očekávají ti snížení úrokových sazeb ze strany Evropské centrální banky ECB (European Central Bank) do konce tohoto roku 2024. Ovšem ekonomičtí zpravodajové v napojení na finanční stratégy uvádějí, že více pravděpodobné jsou snížení úrokových sazeb Radou guvernérů ECB spíše dvě. Tuto predikci vývoje finančních trhů nedávno okomentoval člen Rady guvernérů ECB pan Klaas Knot, který pouze potvrdil, že sazby ECB se budou v budoucnu vyvíjet na méně restriktivních úrovních.

 

 

Bankovní sazby jako nástroj monetární politiky centrálních bank a zejména Evropskou centrální banku nevyjímaje mají silný vliv na směnnou hodnotu dané měny dle gesce centrální banky. V případě ECB a eurozóny se tak úrokové sazby dotýkají směnné hodnoty jednotné evropské měny euro (EUR). Aktuálně se současné úrokové sazby stále pohybují v relativně vyšší úrovni, kdy základní úroková sazba je ve výši 4,5 % p.a. a depozitní sazba je ve výši 4,00 % p,a., která je také rozhodujícím údajem pro finanční trhy a zejména pro tvorbu směnného kurzu EUR vůči ostatním měnám v rámci forexových operací devizového trhu. Dalším faktorem ovlivňujícím rozhodování ECB ohledně úrokových sazeb je míra inflace, která nyní výrazně poklesla a v dubnu letošního roku 2024 se pohybovala v inflačním objemu ve výši 2,4 % meziročně a to již druhý měsíc v řadě za sebou neboť i březnové údaje byly ve stejné výši. Nicméně dvouprocentní inflační cíl ECB tímto naplněn nebyl, avšak tyto statistického údaje poskytují pozitivní výhled pro snižování úrokových sazeb v eurozńě.

Na základě těchto skutečností a dat se aktuálně v průběhu evropského čtvrtečního dopoledne dne 30.května letošního roku 2024, zhruba v čase 9:24 CET se vzájemný směnný kurz jednotné evropské měny euro (EUR) vůči americkému dolaru (USD) pohyboval v rámci forexových operací devizového trhu na hodnotě kurzu ve výši 1,0795 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,046 % kurzu vůči USD. Podle fikčních stratégů deviozového trhu tento momentální pokles tak vyjadřuje investorský sentiment značné pravděpodobnosti poklesu úrokových sazeb na červnovém zasedání Rady guvernérů ECB. Euro rovněž tak pokleslo i vůči britské libře (GBP), kdy v uvedeném dni a čase se tento měnový pár EUR/GBP obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 0,85 GBP za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,035 % kurzu vůči GBP. Další pohyby směnného kurzu eura finanční stratégové očekávají okolo data zveřejnění o inflaci v eurozóně, která budou reportována 6.června 2024.

Dle drtivé většiny analytiků, stratégů a zejména samotných obchodníků devizového trhu se očekává pokles eura právě ve spojitosti se snížením úrokových sazeb na červnovém zasedání Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB-Europen Central Bank). K této problematice snižování bankovních sazeb se nedávno vyjádřil přímo její člen pan Knot, který je šéfem nizozemské centrální banky a mimo jiné uvedl:  „Brzy bude vhodné zmírnit současný restriktivní postoj měnové politiky a postupně sundat nohu z brzdy... základní sazby se pomalu, ale postupně přesunou na méně restriktivní úrovně,“ Trhy po zbytek roku plně zohlednily pouze jedno další snížení sazeb ECB, což je ostrá revize očekávání na začátku roku až na šest snížení počínaje jarem. Ve stejném průzkumu agentury Reuters většina předpovídala dvě další snížení ECB v září a prosinci. Pan Knot, obvykle známý svým jestřábím postojem, v úterý dne 28.5.2024 řekl, že od vrcholu nad 10 % na konci roku 2022 došlo k „jasné dezinflaci“, zejména v inflaci zboží. Řekl však, že další fáze procesu bude pravděpodobně „volatilnější“ kvůli srovnávací základně cen energií a odvíjení vládních balíčků fiskální podpory, uvedli ekonomičtí zpravodajové.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací