28.3.2024

Směnná hodnota jednotné evropské měny euro (EUR) tak i amerického dolaru (USD), coby hlavní měny světových komoditních trhů je značně ovlivněna monetární politikou centrálních bank ve vztahu k úrokovým sazbám. V první polovině letošního roku se chystají centrální bankéři z ECB (European Central Bank) pro eurozónu a také i centrální bankéři z FED (Federal Reserve Systm) pro USA snížit úrokové sazby v návaznosti na stav ekonomiky daného hospodářství, Ovšem situace stavu ekonomiky v eurozóně a zejména pak v tak zvaném hnacím motoru EU v Německu není příliš pozitivní.

 

 

Dle vyjádření ekonomických zpravodajů v napojení na ekonomy a národohospodáře, kteří uvádějí, že ekonomika Spolkové republiky Německo se podle pěti předních ekonomických institutů potýká se značnými problémy. Dle vyjádření těchto odborníků pak německá ekonomika je v problémech a podle pěti předních ekonomických výzkumných ústavů se očekává, že v roce 2024 poroste obchodní a výrobní marže jen minimálně.  Instituty revidovaly svou změnu německého HDP v aktuálním roce a k tvorbě HDP v Německu pak uvedly : „výrazně směrem dolů o 1,2 procentního bodu na 0,1 %, ve srovnání s jejich zprávou o poklesu“. Německá vláda nedávno snížila svou prognózu růstu pro rok 2024 na pouhých 0,2 %, přičemž jeden úředník uvedl, že ekonomika země je v „neklidných vodách“. Německá ekonomika se ve 3. čtvrtletí 2023 propadla o 0,3 % a ve čtvrtém čtvrtletí 2023 o 0,2 %.  Na tyto skutečnosti pak standardně reaguje mezinárodní devizový trh, kde v rámci forexových operací ve vztahu k americkému dolaru (USD) je euro (EUR) již dlouhodobě pod hranicí vzájemného směnného kurzu ve výši 1,10 USD za EUR.

V současnosti se aktuálně směnná hodnota jednotné evropské měny euro (EUR) vůči americkému dolaru (USD) v průběhu začátku evropského čtvrtečního dopoledne dne 28.března letošního roku 2024, zhruba v čase 9:02 CET pohybovala na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 1,0796 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,28 % kurzu vůči USD. Jednotná evropská měna euro (EUR) v uváděném dni a čase vykázala svůj dosavadní denní pokles i vůči britské libře (GBP), když se obchodovala v rámci forexových operací devizového trhu na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 0,8556 GBP za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,093 % kurzu vůči GBP. Těchto vzájemných směnných kurzů bylo v uvedeném dni a čase dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) vykazovala svůj dosavadní denní růst. Hodnota indexu DXY v uváděné době tak byla ve výši 104,58 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,22 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s ostatními hlavními světovými měnami.

Ve spojitosti s tímto vývojem směnného vztahu tak zvaně globálního měnového páru EUR/USD ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky devizového trhu uvádějí, že investoři a ostatní účastníci finančního trhu očekávají rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) ohledně snížení úrokových sazeb v eurozóně. Finanční stratégové předpovídají, že ke snížení by mohlo dojí na zasedání ECB 6.6.2024. Přesné datum snižování úrokových sazeb v USA je stále obestřeno nejistým výhledem, avšak i US analytici hovoří o letošním zasedání FOMC FED (Federal Open Market Commitee Federal Reserve Systém) v červnu roku 2024, kde by mohlo dojít ke snížení úrokových sazeb minimálně o 25 bazických bodů. Předpoklad snížení úrokových sazeb v USA tak vychází ze sdělení šéfa FEDu pana Jerome Powella, který po posledním zasedání sdělil, že členové FOMC FED stále počítají s postupným snížením sazeb ve třech krocích a to ještě v letošním roce 2024. Nicméně investiční stratégové predikují pokračující pokles EUR vůči USD i po těchto rozhodnutích centrálních bankéřů jak z eurozény tak i z USA.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací