4.6.2024

V začátku tohoto obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2024 jako 23.v pořadí a to během evropského úterního rána dne 4.června roku 2024 si americký dolar (USD) obrazně řečeno tak zvaně lízal rány vůči obdobným měnám poté, co revize amerického HDP za první čtvrtletí směrem dolů naznačila prostor pro letošní snížení sazeb ze strany centrální banky USA na nadcházejícím zasedání Federálního výboru pro volný trh FOMC FED (Fedral Open Market Committee Federal Reserve System). Spolu s tím investoři hodnotí údaje o inflaci v USA, které mají vliv na rozhodování FEDu o sazbách.

 

Aktuálně v průběhu evropského úterního rána dne 4.6. letošního roku 2024, zhruba v čase 9:29 CET byla směnná hodnota amerického dolaru (USD), měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) na bodovém stavu ve výši 104,10 USD bodů s dosavadním denním poklesem o - 0,04 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn. V uvedeném dni a čase se tak globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) pohyboval v rámci forexových operací devizového trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,09 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,028 % kurzu vůči USD. Americký dolar (USD) v uvedeném dni a čase pohyboval v rovněž v obchodním trendu býčího trhu také vůči britské libře  (GBP), když se tento měnový pár GBP/USD obchodoval v kurzu ve výši 1,28 USD za GBP s dosavadním denním posílením USD o + 0,55 % kurzu vůči GBP.

Oficiální údaje z minulého 22.týdne roku 2024 tak ukázaly, že americká ekonomika rostla od ledna do března letošního roku 2024 anualizovaně a to o +1,3 %, což je pokles z předběžného odhadu 1,6 % po revizích spotřebitelských výdajů směrem dolů. Výnosy amerických státních dluhopisů (US Bonds), které ve čtvrtek dne 30.5.2024 zvýšily americký dolar USD) na nejvyšší od 14. května roku 2024 na směnnou hodnotu dle indexu DXY ve výši  105,17 USD bodů, když americký dolar (USD) postupoval k několikatýdenním maximům, avšak po revidovaných údajích o HDP následně směnná hodnota klesla. Nicméně revize dat HDP, stejně jako komentáře prezidenta newyorského FEDu pana Johna Williamse, že měnová politika pomáhá snižovat inflaci, oživily naděje investorů, obchodníků a ostatních účastníků finančního trhu na brzké snížení úrokových sazeb v USA, řekl Matt Simpson, hlavní tržní analytik společnosti City Index. Podle nástroje FedWatch skupiny CME mají finanční trhy aktuálně 55% šanci, že snížení sazeb začne v září letošního roku 2024.

Účastníci finančního trhu se nyní připravili na zveřejnění centrální bankou Spojených států FED preferovaného měřítka inflace, cenového indexu osobních spotřebních výdajů, pro další náznaky, jak by centrální banka mohla později v tomto roce postupovat se snižováním úrokových sazeb. Mírnější údaje o inflaci spotřebitelských cen v USA z počátku května letošního roku 2024 znovu podnítily očekávání snížení sazeb pro letošní rok, které pak následně celkově oslabily směnnou hodnotu amerického dolaru (USD) a nasměrovaly jej k vykázání prvních měsíčních ztrát v roce 2024. Očekávání snížení úrokových sazeb v letošním roce se však zakolísala kvůli známkám tzv. lepivé inflace, naposledy s překvapivým nárůstem spotřebitelské nálady, což se stalo  v úterý dne 28.5.2024. “Vše závisí na dnešní zprávě o inflaci PCE, kam trhy zamíří dále... Stále si myslím, že ve zprávě PCE může být pozitivní překvapení, které by mohlo rychle zvrátit  pohyby,” řekl pan Matt Simpson, hlavní tržní analytik společnosti City Index. Nicméně celkový sentiment investorů spíše počítá pouze s jedním snížením ještě v letošním roce 2024 a hodnota USD tak i nadále pravděpodobně setrvá na vyšších hodnotách.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací