21.3.2024

Očekávání drtivé většiny analytiků a stratégů finančního trhu ohledně březnového zasedání centrálních bankéřů USA FOMC FED se naplnilo, toto zasedání dosavadně úrokové sazby nezměnilo, ale včera dne 20.března letošního roku 2024 se šéf Federal Reserve System pan Jerome Powell vyjádřil, že Federání výbor pro volný trh (FOMC – Federal Open Market Committee), který má ve výlučné pravomoci stanovování úrokových sazeb v USA), plánuje do konce letošního roku 2024 snížit tyto sazby postupně třikrát. Podle ekonomických zpravodajů se předpokládá snížení v jednom kroku o čtvrt percentuálního bodu, což by znamenalo snížení sazeb o 0,75 % procenta.

 

 

Podle ekonomických zpravodajů toto vyjádření pana Powella u některých účastníků vyvolalo silné překvapení, neboť většina finančních stratégů v letošním roce 2024, a to po zveřejnění dat únorové inflace dle spotřebitelského indexu CPI, která meziměsíčně o + 0,1 procenta vzrostla,  již snížení úrokových sazeb neočekávali nebo jen jedno. Tento nový představený trend monetární politiky centrálních bankéřů USA po jejich dvoudenním zasedání FOMC FED, které probíhalo ve dnech 19.-20.3.2024 tak vyslal jasný signál o velmi blízké snižující se směnné hodnotě amerického dolaru (USD). V reakci na toto sdělení tak následně zareagoval devizový trh, kde se směnná hodnota vůči ostatním hlavním světovým měnám snížila. V důsledku tohoto pak zareagoval i komoditní trh, kde na základě současného hodnoty USD a zejména ve výhledu pokračujícího snížení směnné hodnoty USD došlo k výraznému růstu ceny investičního zlata.

V současnosti se tak v průběhu evropského čtvrtečního dopoledne dne 21.března letošního roku 2024, zhruba v čase 9:09 CET pohybovala směnná hodnota amerického dolaru dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) na bodovém stavu ve výši 103,37 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,45 % své předchozí bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn. V uvedeném dni a čase se tak globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD), coby hlavní měny světových komoditních trhů, obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,092 USD za EUR s dosavadním denním růstem EUR o + 0,028 % kurzu vůči USD. Cena zlata v uvedeném dni a čase pod vlivem těchto skutečností vzrostla o + 2,17 % své předchozí ceny na hodnotu ve výši 2,207,80 USD za trojskou unci.

Pozorovatelé a ekonomičtí zpravodajové k březnovému zasedání FOMC v letošním roce 2024 uvedli, že členové Federálního rezervního systému stále vidí tři snížení úrokových sazeb v roce 2024 navzdory zlepšujícímu se výhledu hospodářského růstu. Březnové projekce Federálního výboru pro volný trh týkající se snížení sazeb nebo takzvaný „tečkový graf“ ukazují střední sazbu federálních fondů 4,6 % v roce 2024. Při současné úrokové sazbě v rozmezí 5,25 % až 5,50 %  pak tento tečkový graf znamená tři snížení po 0,25 procentního bodu na každé snížení. Předseda FEDu pan Jerome Powell na své středeční tiskové konferenci dne 20.3.2024 řekl, že centrální banka zcela nezavrhuje nedávné zprávy o inflaci, ačkoli uvedl, že lednová data mohla být zkreslena sezónními faktory. “Vezmu je dva dohromady a myslím, že ve skutečnosti nezměnili celkový příběh, kterým je postupný pokles inflace na někdy hrbolaté cestě ke 2%,” řekl šéf FEDu pan Powell.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací