12.4.2024

ECB (European Central Bank) ve čtvrtek dne 11.dubna letošního roku 2024 rozhodla ponechat tři základní úrokové sazby ECB beze změny. Došlé informace v zásadě potvrdily předchozí hodnocení střednědobého výhledu inflace ze strany Rady guvernérů. Inflace nadále klesala v důsledku nižší inflace cen potravin a zboží. Toto poslední zasedání Rady guvernérů ECB však podle sdělení ekonomických zpravodajů přineslo jednoznačně silný signál o potencionálním brzkém snížení úrokových sazeb v eurozóně, kdy trh očekává toto snížení již na červnovém zasedání ECB.

 

 

Ponechání úrokových sazeb v eurozńě beze změny jako výsledek tohoto zasedání Rady guvernérů ECB směnnou hodnotu jednotné evropské měny euro (EUR) výrazně nezměnilo, ale z hodnot směnného kurzu vůči americkému dolaru (USD) v rozmezí od 1,07 do 1,08 USD za EUR poklesla hodnota již lehce pod hranici 1,07 USD za EUR Aktuálně v průběhu evropského pátečního dopoledne dne 12.dubna letošního roku 2024, zhruba v čase 10:02 CET se tento tak zvaně globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) pohyboval v rámci forexových operací devizového trhu na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 1,068 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,382 % kurzu vůči USD. Podle analytiků právě toto rozhodnutí ECB o ponechání sazeb podpořilo úvahy o tom, že americká centrální bank FED nakonec bude se snižováním sazeb rychlejší a investorský sentiment tak paradoxně posílil USD.

Rada guvernérů ECB – European Central Bank ve čtvrtek dne 11.04.2024 tak ponechala úrokové sazby beze změny a to na svém již pátém zasedání v řadě. Na tomto zasedání dle ekonomických pozorovatelů však ECB dala svůj dosud nejjasnější signál o nadcházejícím snížení sazeb, a to navzdory nejistotě ohledně dalších kroků americké centrální banky FED (Federal Reserve Systém). „Pokud by aktualizované hodnocení inflačního výhledu, dynamiky základní inflace a síly transmise měnové politiky Radou guvernérů dále zvýšilo její důvěru, že se inflace trvale přibližuje k cíli, bylo by vhodné stávající úroveň restrikcí měnové politiky,“ stojí v prohlášení ECB po tomto zasedání Rady guvernérů ECB. Na tiskové konferenci po oznámení prezidentka ECB paní Christine Lagardeová uvedla, že tato „důležitá“ nová věta je „hlasitým a jasným náznakem“ současného sentimentu banky.

European Central Bank -  ECB tj. centrální banka 20-ti zemí, které sdílejí euro, v září loňského roku 2023 zvýšila svou klíčovou sazbu na rekordní 4 procenta. Od té doby ponechala tuto sazbu beze změny na každém svém zasedání. Podle analytiků tak letošní červen roku 2024 bude také prvním měsícem, kdy budou mít tvůrci politik k dispozici úplný soubor údajů o mzdových vyjednáváních v prvním čtvrtletí – což je oblast, která je předmětem obav z potenciálních inflačních dopadů. ECB ve čtvrtek dne 11.4.2024 uvedla, že přicházející informace „obecně potvrdily“ její střednědobý výhled s klesající inflací vedenou nižšími cenami potravin a zboží. Tržní ceny naznačují snížení o 25 bazických bodů v červnu roku 2024, podle údajů LSEG. V komentářích zveřejněných agenturou Reuters, které předcházely rozhodnutí ECB, však náměstek guvernéra švédské centrální banky pan Per Jansson ve čtvrtek dne 11.4.2024 uvedl, že pokud FED vyloučí snížení sazeb v letošním  roce 2024, mohlo by to představovat „problém“ pro ECB. Nicméně prezidentka ECB paní Lagardeová na tiskové konferenci po tomto zasedání Rady guvernérů ECB odmítla upřesnit, zda se směnný kurz eura vůči americkému dolaru promítne do tvorby měnové politiky centrální banky eurozóny.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací