23.2.2024

Evropská centrální banka (ECB – European Central Bank) ve své výroční zprávě vykázala za loňský rok 2023 celkovou roční ztrátu ve výši 1,3 miliardy eur, což je první ztráta od roku 2004, když uvolnila 6,6 miliardy eur jako rezervu na finanční rizika. ECB totiž utrpěla zvýšené úrokové náklady na klíčové závazky, zatímco úrokové výnosy z aktiv nedržely krok, protože mnoho z nich má pevné sazby nebo mají dlouhou dobu splatnosti. Nicméně ECB zdůraznila, že výsledek jejího hospodaření v žádném případě neovlivnil její schopnost provádět měnovou politiku.

Toto zásadní prohlášení centrálních bankéřů eurozóny z ECB, které pak někteří analytici dokonce považují za jakousi formu slovní intervence, ovšem  nezastavilo opět pokračující pokles směnné hodnoty eura (EUR) po předchozím mírném růstu vůči americkému dolaru (USD). Aktuálně se tak v průběhu evropského pátečního rána dne 23.února letošního roku 2024, zhruba v čase 7:54 CET obchodoval tento globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD), coby světové rezervní měny na devizovém trhu a v rámci forexových operací dosáhl vzájemného směnného kurzu ve výši 1,0825 USD za EUR s dosavadním denním růstem o + 0,02 % kurzu vůči USD.

Analytici pak v této souvislosti sdělují, že volatilita dnešního kurzu osciluje pod a nad hranicí 1,082 USD za EUR.  Euro se tak již několikrát za tento páteční den 23.2.2024 ocitlo v obchodním trendu jak poklesu tak růstů.  Jednotná evropská měna dle vyjádření finančních analytiků nicméně vykazuje dlouhodobější trend svého poklesu směnné hodnoty vůči americkému dolaru (USD) a ostatním hlavním světovým měnám. Například vůči britské libře (GBP) se v uvedeném dni a čase směnná hodnota kurzu snížila o – 0,023% denního kurzu na hodnotu vzájemného směnného kurzu ve výši 0,855 GBP za EUR. Těchto vzájemných kurzů bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota USD vykazovala pokles a dle dat indexu DXY byl bodový stav ve výši 103,93 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,03 % bodové hodnoty dle tohoto indexu.

Evropská centrální bnaka (ECB) uvedla, že v následujících několika letech očekává další ztráty, které neovlivní „její schopnost provádět efektivní měnovou politiku“, než se vrátí k udržitelným ziskům. Centrální banka eurozóny mezi červencem 2022 a zářím 2023 stáhla úrokové sazby ze záporného teritoria na rekordních 4 %, v reakci na rostoucí inflaci v důsledku pandemie Covid-19 a částečnou ztrátu přístupu k ruské energii po jeho invazi na Ukrajinu. “Finanční síla ECB je dále podtržena jejím kapitálem a významnými účty z přecenění, které na konci roku 2023 dohromady činily 46 miliard eur,” uvedla centrální banka eurozóny ECB ve svém prohlášení. Evropská centrální banka (ECB) utrpěla zvýšené úrokové náklady na klíčové závazky, zatímco úrokové výnosy z aktiv nedržely krok, protože mnoho z nich má pevné sazby nebo mají dlouhou splatnost, uvedla ve své zprávě. V roce 2023 zaznamenala čistou úrokovou ztrátu 7,19 miliardy eur po příjmu 900 milionů eur v roce 2022. 

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací