12.3.2024

Obchodování s investičním zlatem v rámci světového komoditního trhu v začátku 11. týdne letošního roku vytvořil téměř nový absolutní rekord ceny zlata, když se jeho cena krátce dne 12.3.2024 pohybovala na komoditním trhu ve výši 2.190,80 USD za trojskou unci. Následně se cena investičního zlata obchodovaného na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) posunula se svoji cenou směrem dolů v obchodním trendu medvědího trhu, ve kterém doposud přetrvává. Podle analytiků je za částí poklesu standardní výběr zisků, ale zejména pak současné vyčkávání investorů na data inflace v USA.

 

 

Současná cena investičního zlata se tak během evropského úterního rána dne 12.března letošního roku 2024, zhruba v čase 8:47 CET na komoditním trhu NYMEX (New York Commodities Centre) posunula na hodnotu ve výši 2.182,90 USD za trojskou unci s dosavadním denním poklesem o – 0,26 % ceny. Nicméně cena zlata v celkovém ročním srovnání pak zvýšila svoji hodnotu o + 10,41 % své ceny za posledních 52 týdnů a od začátku letošního roku 2024 pak připsala o + 4,29 % více než byla cena v závěru loňského roku 2023. Aktuálně v uváděném obchodním dni 12.3.2024 na komoditním trhu NYMEX byla otvírací cena ve výši 2.189,1001 USD za trojskou unci a následně dosáhla dosavadního denního maxima ve výši 2.190,80 USD za trojskou unci. Naopak současné denní minimum pro tento den 12.3.2024 je prozatím ve výši 2.179,20 USD za trojskou unci.

Aktuální ceny zlata tak bylo během dosavadního průběhu úterního evropského dne 12.března letošního roku 2024 dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) vykazovala drobný pokles své bodové hodnoty. V uvedeném dni a čase byl bodový stav tohoto dolarového indexu DXY na hodnotě ve výši 102,86 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,01 % předchozí bodové hodnoty. V tomto případě pak finanční stratégové uvádějí, že tak zvané inverzní pravidlo momentální nefunguje a investorský sentiment ovlivněn očekáváním na reportovaná data ohledně stavu inflace v USA tak převažuje. Toto snížení poptávky po zlatě tak i posunulo cenu zlata z rekordních hodnot o něco níže a to i za situace, kdy směnná hodnota jednotné evropské měny euro (EUR) momentálně posiluje vůči americkému dolaru (USD)

Globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD, coby ústřední měna světového komoditního trhu se v uváděném dni a čase pohyboval v rámci forexových operací devizového trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,093 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,055 % kurzu vůči USD. “Po hvězdném vzestupu cen zlata to vyžaduje nějakou krátkodobou pauzu,” řekl stratég trhu IG Yeap Jun Rong. „Pokrok v inflaci v USA se v lednovém čtení poněkud zastavil, ale následné komentáře tvůrců politik naznačují, že jsou ochotni se na ni dívat jako na jednorázovou záležitost. Další překvapivá řada údajů o inflaci za únor, která byla žhavější, než se očekávalo, to pravděpodobně zpochybní, což by mohlo vést k určitému krátkodobému poklesu cen zlata.“, uvedl tento odborník. Finanční trh očekává, že americký index spotřebitelských cen neboli CPI, report za únor letošního roku 2024, reportovaný dnes 12.3.2024 již krátce po evropském poledni, pravděpodobně za tento indexovaný měsíc vzroste o 0,4 % a udrží si roční tempo na úrovni 3,1 procenta.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací