27.2.2024

Nejrozšířenější kryptoměna Bitcoin (BTC) během několika posledních hodin a to zejména během evropské noci z pondělí na úterý dne 27.února letošního roku 2024 zaznamenala dynamický nárůst své směnné hodnoty. Aktuálně v průběhu evropského úterního rána dne 27.2.2024, zhruba v čase 8:42 CET se Bitcoin (BTC) na trhu digitálních měn Coinbase pohyboval ve výši vzájemného směnného kurzu na hodnotě 56.012,85 USD za BTC s dosavadním denním posílením BTC o + 2,84 % kurzu vůči USD. Podle odborníků trhu s kryptoměnami tak vlastní rallye před Halvingem je tak v plném proudu.

 

 

 

„Halvening“ nebo „půlení Bitcoinu“ je zásadní událost, ke které dochází přibližně jednou za čtyři roky a která se pojí s přidáním dalších 210 000 „bloků“ do blockchainu. Toto snížení má dvojí dopad: zpomaluje rychlost, jakou vznikají nové bitcoiny, čímž se snižuje nabídka bitcoinů vstupujících na trh a následně ovlivňuje cenu. Čtyřletý cyklus halvingu historicky ovlivňuje pohyby ceny Bitcoinu a dynamiku trhu, takže halving je v krypto sféře netrpělivě očekávanou událostí. Historicky měl halving na cenu bitcoinu značný vliv a vedl k jejímu výraznému nárůstu, takže pro investory i obchodníky nastala vzrušující doba. Podle predikcí finančních stratégů kryptoměn se tak očekává před vlastním půlením BTC nárůst ceny BTC až na hodnotu ve výši oscilující okolo až 80.000 USD za BTC.

Pozitivní dopad vlastního Halvingu pak analytici odhadují na navýšení směnné hodnoty BTC až na částku ve výši okolo 150.000 USD za BTC a to zhruba do 12 – 18 měsíců po tomto půlení v r letošním roce, které je naplánovaná na začátek dubna roku 2024. BTC je první úspěšná decentralizovaná kryptoměna a nativní token bitcoinové sítě. Termín „Bitcoin“ byl poprvé použit ve whitepaperu z roku 2008, který zveřejnila anonymní osoba nebo skupina používající pseudonym Satoshi Nakamoto. O pár měsíců později, v roce 2009, Satoshi Nakamoto „vytěžil“ první blok na bitcoinové síti, čímž spustil první kryptoměnu BTC na světě. Na rozdíl od tradičních služeb (Venmo, PayPal atd.) Bitcoinová síť funguje bez centralizovaného úřadu. Usnadňuje peer-to-peer transakce mezi uživateli přímo, bez prostředníka. 

Transakce s Bitcoiny jsou zaznamenány ve veřejně přístupných distribuovaných účetních knihách, což zvyšuje transparentnost. Bitcoinová síť je navíc bez povolení, pseudoanonymní a odolná vůči cenzuře. BTC má pevnou zásobu 21 milionů tokenů, z nichž 90 % je aktuálně v oběhu. Všechny tokeny BTC jsou generovány účastníky sítě, kteří „těží“ složité matematické problémy na základě mechanismu decentralizovaného konsenzu Proof-of-Work (PoW). Dokud mají výpočetní sílu k řešení algoritmů, může se kdokoli připojit k bitcoinové síti jako uzel a sbírat odměny za těžbu a síťové poplatky v BTC. BTC dosáhl svého historického maxima 68 978,64 $ 10. listopadu 2021, zatímco jeho tržní kapitalizace překročila za stejnou dobu 1 bilion amerických dolarů (USD).

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací