23.4.2024

Odhad ceny investičního zlata v současnosti udává pokračující obchodní trend růstu jeho ceny a finanční stratégové, včetně renomovaných finančních odborníků z americké bankovní skupiny CITI uvádějí, že nejpozději do začátku podzimu letošního roku 2024, patrně v průběhu měsíce září je vysoce pravděpodobné, že investiční zlato dosáhne své historicky nejvyšší ceny s hodnotou přesahující 3.000 USD za trojskou unci. Toto tvrzení opírají o fakt, že obavy nejen investorů, ale i běžné populace budou čím dál tím více spojeny s hrozbou globálního válečného konfliktu s ohledem na vývoj na Blízkém východě.

 

 

V průběhu úterního evropského rána dne 23.dubna letošního roku 2024, zhruba v čase 8:22 CET se investiční zlato na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) obchodovalo na hodnotě ve výši 2.319,30 USD za trojskou unci s dosavadním denním poklesem této komodity o – 1,15 % své ceny. Tento momentální pokles ceny jako korekce komoditního trhu byla způsobená pokračujícím růstem směnné hodnoty amerického dolaru (USD) a tudíž opět zafungovalo tak zvané cenové inverzní pravidlo, které tak vypovídá o tom, že silný USD činní zlato méně atraktivní pro investory z mimo dolarových destinací, kteří zaujímají majoritně podstatnou část trhu se zlatem. Momentálně tak v uvedeném dni a čase byla hodnota USD měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) na bodovém stavu ve výši 106,23 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,14 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn.

Aktuální cena zlata dle dat technické analýzy vypracované odborníky komoditního trhu a analytiky makléřských společností představuje celkový roční růst ceny zlata o + 10,69 % za posledních 52 týdnů. Cena zlata ovšem v dynamickém tempu růstu se ocitla v tomto roce 2024, kdy za necelé čtyři měsíce její cena vzrostla téměř o stejnou hodnotu jako za celý rok. Tato technická analýza tak vypovídá o tom, že cena zlata od začátku letošního roku 2024 vzrostla o + 9,83 % v porovnání s cenou v závěru loňského roku 2023. Poptávka po bezpečném aktivu tj. po zlatě vzrostla uprostřed eskalujícího napětí na Blízkém východě poté, co Írán vypálil přes 300 dronů a raket přímo na Izrael z nichž většina byla zachycena díky izraelskému systému protivzdušné obrany Iron Dome. Výrazná odveta by mohla vést k širšímu konfliktu, který by následně vyvolal obnovení nákupu zlata, stejně jako růst cen ropy a posílení amerického dolaru, řekl Bartosz Sawicki, analytik trhu finanční společnosti Conotoxia fintech.

Drahé kovy a zejména pak zlato, které si uchovává svou hodnotu jako zajištění proti inflaci, má tendenci fungovat dobře v obdobích ekonomické nejistoty, kdy investoři odcházejí od rizikovějších aktiv, jako jsou akcie. Ceny zlata mají obvykle inverzní vztah k úrokovým sazbám. Jak úrokové sazby klesají, zlato se stává přitažlivějším ve srovnání s aktivy s pevným výnosem, jako jsou dluhopisy, které by přinášely slabší výnosy. Vyšší než očekávaná inflace v březnu letošního roku 2024 posunula očekávání trhu ohledně snížení sazeb na září a nyní se očekává dvě snížení sazeb namísto tří ze strany FOMC FED, Navzdory tomu zůstávají analytici optimističtí ohledně výhledu ceny zlata podpořeného pokračující fyzickou poptávkou a také jeho přitažlivostí jako geopolitického zajištění.  „Projektujeme 3 000 USD za trojskou unci,“ uvedli analytici Citi vedení Aakashem Doshim, vedoucím výzkumu komodit v Severní Americe v Citi. V závěru minulého týdne a to v pátek dne 19.4.2024 analytici z Goldman Sachs označili trh se zlatem za „neotřesitelný býčí trh“ a upravili svůj cenový cíl pro zlato směrem nahoru z 2 300 USD za trojskou unci na predikovanou cenu ve výši 2 700 USD za trojskou unci do konce letošního roku 2024.

Abychom vám mohli web lépe přizpůsobit, uchováváme soubory cookies. Používáním webu s tím souhlasíte. Potřebuji více informací